Monitör klasmanında dünyanın önde gelen markası BenQ’nun oyunlar için özel olarak ürettiği BenQ MOBIUZ 1ms IPS 144Hz Oyun Monitörü EX2510 konuğumuz.

Yıllar içinde oyun ekosistemi hızla büyüdü ve evrildi. Bizlerde bu konuda daha iyi ve daha performanslı ürünler seçmenin yanı sıra daha konforlu ve amacımıza uygun ürünler de tercih etmenin peşinde ilerledik. Kimi zaman büyük ve kavisli monitörleri denedik, kimi zaman ise tam olarak işlevsel ve nokta atışı ürünlere odaklandık. EX2510 da tam olarak işlevsel ve nokta atışı dediğimiz klasmanda yer alıyor.

Ürünün genel başlıkları arasında 144hz, 1ms (MPRT), 2ms (GtG), 25”, IPS panel, FreeSync Premium olması yer alıyor. Bu başlıklar artık genel kullanım açısından bile herkesin tercih edip kalite ve konfor adına bir şeylerden feragat etmeden deneyimlemesi hatta standart olması gereken noktalar diye düşünüyorum. Öte yandan BenQ’nun bizlere sunduğu, kendi mühendislik çalışmalarının eseri ve sadece BenQ ailesinde bulabileceğiniz HDRi, treVolo, Black eQualizer, Color Vibrance özellikleri de bu monitörde mevcut. Şimdi lafı çok dolandırmadan bu özelliklerden ve deneyimlerimizden bahsedelim.

Yapısal olarak abartıdan uzak, klas ve gerçekten dengeli çizgileri ile MOBIUZ kutudan çıktığı ilk dakikadan itibaren dikkatimizi çekmeyi başardı. 1920×1080 piksel çözünürlük, IPS ekran, 24.5”lik yapısı, 521.47×557.59×216.65 mm’lik boyutları, 5.6 kg ağırlığı ile karşımıza çıkan EX2510, üzerinde 2 adet 2.5W’lık yerleşik hoparlör ile birlikte geliyor. Aynı şekilde 2 adet HDMI 2.0 port, 1 tane de DisplayPort 1.2 çıkışı ile hem konsol hem de PC oyuncularına göz kırpıyor. Özellikle IPS ekran olması, parlak ve canlı renkleri ile birlikte kompakt bir performans canavarı diyeceğimiz noktada yer alan EX2510, tasarımsal olarak masada olabilecek en dengeli yer kaplama amacına ve yine sizin konfor alanınıza en iyi şekilde uyum sağlayabilmesi için yukarı-aşağı ve sağ-sol eksenlerinde en iyi hizalama opsiyonlarını sunuyor. 178 derecelik görüş açısı ile birlikte en iyi konumlamayı ararken masanızda dengeli duruşu, rahat ayarlanabilir yükseklik ve açı imkanı ile sorunsuz çözüme kavuştuğunuzu görebilirsiniz.

Kapladığı alan, IPS olması ya da sunduğu ergonomik imkanların ötesinde uzun saatler boyunca ekrana bakacak bireyler olarak Flicker-free teknolojisi, Low Blue Light ve Brightness Intelligence Plus teknolojileri ile de birlikte gözlerimizi tamamen koruma ve donanım karşısında harcadığımız zamanın karşılığında sağlığınızdan kaybetmemeniz açısından önemli bir nokta.

BenQ MOBIUZ EX2510 üzerinde bize sunulan özel başlıklardan en önemlilerinden biri de HDRi teknolojisi. 400nit parlaklıkla HDR400 performansı sunabilen, HDR ile entegre BenQ exclusive Brightness Intelligence Teknolojisi, monitörün altında bulunan bir sensör sayesinde oda ışığını algılayarak, monitör parlaklığını otomatik olarak hem renk doğruluğu hem de göz sağlığını dikkate alarak kendi ayarlıyor. Bu özellik ile çoğu zaman ortam ışığına göre ya da oynadığımız oyunlara göre değiştirmediğimiz, tekrar ayar yapmadığımız bir konuda akıllı değişimler ile kullanıcı tarafındaki deneyim performansı en üst noktaya taşınıyor.

Daha önce başka bir modelinde deneyimlediğim treVolo ses sitemi ile birlikte 2.5W’lık 2 adet hoparlörlü ses sistemi ile benzerlerinin üzerinde bir ses deneyimi sunuluyor. Oyun, sinema ve müzik kategorisinde özel olarak ayarlanmış DSP ile birlikte farklı tarzlar için önceden tanımlanmış ekolayzır seçenekleri ile hızlı ve kolay bir sonuç almanız mümkün. Görüntü ve ses deneyimlerinin birbirine yakın olması ve tamamlayıcı olması açısından BenQ’nun çizgisi kullanıcıya kaliteli bir performansı hedefliyor.

Oyuncular için bir diğer önemli konu ise oyunlarda rakiplere karşı üstün gelebilmedir. Bunu iyi oynamak kadar performanslı ve kaliteli donanımlarla da sağlamak, en önemli aşama olarak ise oyunu gördüğünüz noktada görüşe dair tüm noktaları elde etmek olarak düşünebilirsiniz. Black eQualizer teknolojisi ile birlikte gördüğünüz sahnelerdeki parlaklığı genel anlamda artırmadan, karanlık olarak kalan bölgelerin daha rahat gözükebilir olmasını hedefliyor. Bu dengelemeyi yaparken standart olarak tüm ekranın aydınlatılmasından daha çok karanlık bölgenin aydınlık olana göre daha belirgin hale getirilmesi ve genel bir dengeleme söz konusu oluyor. Uygulama olarak baktığımızda rekabete dayalı tüm oyunlarda ve AAA tarzı yüksek kaliteli grafiklere sahip yapımlarda karanlık kalan detayların daha belirgin olmasında elinizi çok güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Renkler ve görünürlük konusunda son dikkat çeken başlığımız ise Color Vibrance. IPS ekranlar ile birlikte oldukça canlı bir şekilde hafızalarımızda yer eden görüntülerin gerçek tonlamaları ile görüntülenmesini, arkaplandan daha fark edilebilir şekli ile tanımlanmasını istemez miydiniz? Color Vibrance özelliği tam olarak baskın renkler ve dağınık renkler arasındaki dengenin sağlanması, ekran başındaki kullanıcının daha derli toplu ve dengelenmiş bir renk skalası görmesini sağlıyor.

BenQ MOBIUZ EX2510 oyun monitörü oyunculara 144hz hızı, IPS ekranların sunduğu parlak oyun deneyimini, 1ms (MPRT) – 2ms (GtG) tepkime süresini sunuyor. Hem konsol hem PC kullanıcılarının tek monitörde iki cihazı birden kullanarak keyifli bir deneyim yaşayabilmesi kısmında da avantajlı bir seçenek olarak öne çıkıyor.

BenQ MOBIUZ EX2510 oyun monitörü hakkında daha fazla bilgi içini bu adrese https://bit.ly/2Qp85lH BenQ MOBIUZ EX2510 oyun monitörünü Satın Almak için bu adrese https://bit.ly/3lDjHNu tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz