BenQ’nun MOBIUZ ürün ailesi genel olarak oyuncu tabanına içerik ve performans anlamında maksimum faydayı sunmayı hedefleyen bir yapıda. Bu ürün ailesinden EX2510S bize 1080p çözünürlüğünde 165 Hz ve 1 ms desteği ile IPS ekranda HDR da sunuyor. Güçlü özellikleri bünyesinde barındıran ürüne gelin yakından bir bakalım.

MOBIUZ EX2510S 1920×1080 çözünürlüğe sahip 24.5 inclik bir oyuncu monitörü. 16:9’luk ekran oranı, HDR desteği ve IPS ekranı ile 165 Hz ve 1ms tepkime süresi sayesinde kendi kategorisi içinde hem parlak görseller sunan hem de çok hızlı görüntüleme yapabilen bir monitör.

1080p olmasının avantajı ile HDR, IPS birleşimi sayesinde akıcı ve parlak görüntüleri 165 Hz’lik yoğun bir netliğe dönüştürebiliyor. Keskin çizgileri ve mat renk paleti ile dış görüşünü oldukça iddialı olan EX2510S üçgen bir taban yapısı ile birlikte geliyor. Denge merkezi açısından çok iyi çalışmanın ürünü olan oyuncu monitörü, aşağı yukarı ayarlanabilir yükseklik desteği ve yaklaşık 8 Kg’lık taban ağırlığı ile masanızın üzerinde kararlı bir duruş sergiliyor.

TreVolo ses sisteminin nimetlerinden faydalanan ürün, 2x 2.5W değerinde hoparlör ile bize ses ziyafeti yaşatıyor. Bas, tiz ve mid tonları için özel olarak dizayn edilmiş süspansiyonel konumlamaya sahip ses kanalları üzerinden TreVolo teknolojisine ait en ince detayları duyabiliyorsunuz. Woofer ve Tweeter’ların ayrı olarak konumlanması sizin sesleri ayrı noktalardan duyabilmenizi sağlıyor.

24.5” lik ekran yapısı ile bu ses siteminin uygulanabilir olması gerçekten BenQ’nun bu konuda ne kadar ince bir işçilik sergilediğini bize gösteriyor. Bu çapta monitörler oldukça küçüktür, az yer kaplaması ve odağın fazlaca merkezde kalması adına tasarlanır. Alışkanlıkları da baz alan bir düzlemde baktığınızda 24.5” kullanıcıları için bu kadar iyi bir ses opsiyonunun sunulmuş olması harika bir iş. Aynı zamanda monitör üzerinde bir jack çıkışı da mevcut. 2x HDMI 2.0 ve 1x DisplayPort 1.2 bağlantı noktaları ile bir oyuncunun ihtiyaç duyabileceği 3 farklı cihazı bağlayabilme seçeneği sunuluyor.

Oyuncu alışkanlıklarına baktığımızda 1 ms tepki süresi artık standart olarak istenilen bir gereksinim. İnsanlar ekranda gördüklerine olabilecek en hızlı tepkiyi vermek hatta 165 Hz ve üzerine tazeleme süreleri ile yüksek FPS’te daha akıcı görüntülere ve daha fazla netliğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu beklenen ve artık standartlaşması gereken bir istek haline geldi. Bu isteği IPS ekran ve HDR desteği ile birleştirmek, daha canlı ve görüntü kalitesi iyi bir deneyim sunmak ise gerçekten insanların oyun zevkini daha da yukarı çekecek bir girişim diyebiliriz. Renk skalasında HDRi ile ve Light Tuner desteği sayesinde karanlık ve aydınlık noktaların daha iyi dengelenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bir ekranın bulunduğunuz odaya göre görüntü vermesini ayarlamak bu konuda ilk yapılması gereken ve en önemli konu aslında.

MOBIUZ EX2510S’in teknik özelliklerine baktığımızda ise bizim için güçlü bir birleşim olduğunu görüyoruz. FHD 1080p çözünürlüğü yukarıda da bahsettiğimiz gibi artık çoğu oyuncu için standart olarak tercih edilen bir boyut. 24.5” kasa yapısı da bu çözünürlük için bence kompakt olabilecek en ideal boyut. 27” boyutlarında da elbette tercih edebilirsiniz lakin 24.5” ekrandan daha küçük boyutlarda olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu boyut üzerinde 178 derecelik görüş açısı ve AMD FreeSync desteği ile hem HDMI hem de DisplayPort bağlantı noktaları bize büyük rahatlık sunuyor. Hem konsolların bağlanabildiği hem de DP üzerinden PC bağlantısının yapılabilmesi güzel bir detay.

Son karar olarak baktığımızda, HDR desteği ve IPS ekran yapısının 165 Hz tazeleme hızı ve 1 ms tepki süresiyle birleşmesi bir oyuncu için bütün avantajların aynı yerde toplandığını söylüyor diyebiliriz. Hem farklı oyunlara yönelik hem de işlevselliği bünyesinde toplayan EX2510S bir oyuncu için gününün tamamında hizmet edebilecek şekilde tasarlanmış. Film izleyin, oyun oynayın, iş amaçlı kullanın hiç fark etmez. İstediğiniz yüksekliği alabilen, dengeli yapısı ve sunduğu TreVolo gibi kaliteli teknolojileri ile size uzun yıllar hizmet edebilecek şekilde tercihiniz olabilir.

BENQ MOBIUZ EX2510S satın almak için tıklayın