DOSB, Olimpiyat Oyunları’nda esporun yer almasına şiddetle karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl esporu Olimpiyat Oyunları’na getirme üzerine çeşitli tartışmalar yaşandı: Uluslararası Olimpiyat Komitesi bir “espor forumu” düzenledi, ve video oyunlarındaki şiddet bariz şekilde tartışmanın büyüğünü oluştursa da bu yılın Olimpiyat bağlantılı Güneydoğu Asya Oyunları organizasyonunda espor yarışmalarını dışarıda tutmaya yetmedi.

Yalnız herkes bu hareketi desteklemiyor, bunlara Faz.net sitesinin bildirdiğine göre Alman Olimpik Sporlar Federasyonu (DOSB) başkanı Alfons Hörmann da dahil. “Olimpik programda espor olmayacak” diyor.

Onun bu yorumu da Almanya’da Hesse eyaletinin İç İşleri ve Spor Bakanı Peter Beuth‘un yorumunun bir yankısı gibi, kendisi (komik bir şekilde) esporu örgü örme ve kayıt oynatma ile kıyaslayarak espor programlarına devlet desteğine şiddetle karşı çıktığını ifade etmişti.

“E-oyun endüstrisinin finansman için rekabet ettiği fikri bence absürd” diyen Beuth, espor teriminin kullanımına “sporla alakası olmadığı” gerekçesiyle son verilmesi çağrısında bulundu.

İlginç şekilde, DOSB yakın zamanda esporun bir elementini aslında bir noktaya kadar kucaklayan bir çözümü benimsemişti. Kurumun ifadesinde “elektronik spor simülasyonlarının (sanal sporların) spor ve spor organizasyonlarının sürmekte olan gelişimleri için önemli olduğu” belirtilmiş, “sanal dünyada sporların gelişimi için stratejilerin sistematik biçimde geliştirilmesi” tavsiye edilmişti. Ayrıca kurumun “e-oyunların modern gençliğin ve kültürün gelişimindeki önemi”ni kabul ettiği de bilinmekte. Ancak bu tanımın “ayrı bir spor aktivitesi” veya DOSB desteğini için gereken kriterleri karşılayan bir noktada olmadığı söyleniyor. Son olarak da “Vergi Hukuku’nda e-oyun/espor gibi algılara net bir biçimde karşı çıktıklarını” da belirtmişlerdi.

Hörmann’ın bu konudaki isteksizliği bariz, ancak espor Alman hükümetinde en azından bir destekçiye sahip: Dorothee Bär, Almanya’nın Sayısallaştırma Eyalet Bakanı, Ekim 2018’de “espor spordur” şeklinde bir tweet atmıştı.

Kaynak haber için Unikrn’a teşekkür ediyoruz.
(https://news.unikrn.com/article/german-sports-official-compares-esports-knitting-n_ds)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here