Elektronik Sporlar; günümüzde, insanların hayatlarının önemli bir parçası haline geldi. Spor, yaşadığımız dünyada hızla gelişirken, artık Elektronik Sporlar da aynı tempoda gelişiyor ve günler geçtikçe toplulukları ve destekçileri artıyor. Elektronik Sporlar, 2000’lerin başından 2010’un sonuna doğru müthiş bir ivme yakalayarak gelişti.

Dünya’daki ilk video oyunları turnuvasının, 1972’de Spacewar ile başlayıp, ‘90’ların başında bir internet oyunu olan Netrek ile devam ettiğini düşündüğümüzde, aslında Elektronik Sporların, bizler daha yeni video oyunlarıyla ilk tanıştığımız o döneme kadar gelmesi, Elektronik Sporlar tarihinin ne kadar eskiye dayandığını açıkça göstermektedir.

Elektronik Sporlar’ın ilk turnuvası 1994 yılında Dreamhack tarafından gerçekleşti ve bu turnuvaya sadece 40 kişi katıldı. Her yıl, bu sayı gittikçe artarak, 2014’teki aynı turnuvaya tekil olarak toplam 26 bin 672 kişi katılarak Elektronik Sporlar’ın, bu alanda büyümesine yol açmasına ve kendine ek olarak bir pazar ve sektör kazandırmasını sağladı.