1-skt

MaRin Çin Ligi LPL’nin alt sıralarında sıkıntılar yaşarken, Sezon 5 Dünya Şampiyonasındaki MVP performansından çok uzakta. Bu da bize SKT’de oynadığı dönemde MaRin’in üzerine tam oturan Faker etkisinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Faker’ın rakipleri ve rekabetçi arenadaki etkisi çok açık. Ayrıca geleneksel taşıyıcı rolünde 2 dünya kupası, 4 OGN ünvanına sahip olması da cabası. İki farklı alandaki başarısı onun ne kadar büyük bir oyuncu olduğunun göstergesi. Faker’ın 2 OGN ünvanı ve 1 Dünya Şampiyonası ise farklı kadrolarlaydı.

Oyun tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak başarısının birinci nedenini elde ettiği tecrübeye bağlamak yanlış olmaz. Daha az görünen kısım ise, Faker’ın takım arkadaşlarına bakıldığında onunla oynamanın başarıyı getirmesi.

 

 

En küçük saldırı gücü taşıyıcısı

2-piglet

(Her gün 1 yeni bilgi tadında bilgi; Piglet, Winnie the pooh çizgi filmindeki küçük tatlı karakter)

Piglet, tıpkı Faker gibi tekli dereceli sıralarda SKT tarafından keşfedildi. Ancak Faker keşfedildiğindeki tantana Piglet keşfedildiğinde yaşanmadı. Bütün takım etkileyiciydi, özellikle çaylaklar. OGN Champions’ın ilk sezonunu beş maç üzerinden oynanan maçlarda Frost’u yenerek 3. bitirdi ve Faker ve arkasındaki şarkıcılar için güzel bir hikaye ortaya çıktı. Canavar orta koridor oyuncusu Faker ise ne kadar büyük bir yetenek olduğunu ve dünyanın en iyi oyuncularından biri  olduğunu kanıtlamıştı, tek gereken takımın onun etrafında gelişmesiydi.

SKT takım oyuncularındaki anahtar gelişme Piglet’e aitti. Yaz sezonunda sergilediği yüksek seviye oyun, özellikle Faker’ın eksikliğinde yüksek seviye bir taşıyıcı tehditi olarak kendini göstermesi takımını bir adım öteye taşıdı. Piglet hiç bir zaman takımdaki en iyi oyuncu olarak anılmadı. Aksine, Faker SKT’yi tek yıldızlı bir takım olmaktan kurtarmak için ikinci bir güvenilir taşıyıcıya ihtiyaç duydu. Piglet de Caitlyn ve Vayne’in gücünü dünyaya göstererek yaz döneminde bu taşıyıcı olmayı başarmıştı.

3. sezon Dünya Şampiyonası sırasında gösterdiği üst seviye performansla Piglet, SKT için Faker’dan da önemli bir konumdaki gerçek bir yıldız olarak görüldü. 2014’de, SKT sıralamada sıkıntılar çekti, özellikle Piglet sorunlar yaşadı. Faker hala güçlü bir oyuncuydu fakat daha az oyun yapabilen Ziggs ve Lulu gibi şampiyonlar oynadı. Piglet de gittikçe kötüleşiyordu. Piglet’in bilinen problemleri NaJin White Shield’in SKT’yi silip süpürmesinde etkili oldu. Asıl düşüş ise NLB yaz finalinde yaşandı. Faker, 5 maçta toplam 4 kill alan Piglet’i adeta taşıdı.

Kuzey Amerika’da, Piglet tekrardan eski performansına dönmeye çalışıyor. Şimdilik ligdeki en güçlü saldırı gücü taşıyıcılarından biri gibi görünüyor ama sezon 3 sırasında gösterdiği performansdan ve dünyanın en iyi 5 oyuncusu arasında olmaktan çok uzakta. Piglet için, orta koridorda Faker’ın olması adeta rüya gibiydi. Rakipleri en güçlü orta koridor şampiyonları için yasaklamalar harcıyor, takım savaşlarında Faker’ı düşürmek için yetenek yağdırıyordu. Böyle bir ortamda Piglet kutsanmış gibiydi ve bu avantajı çok iyi kullanmıştı.

MaRin

3-marin

Tekli dereceli sırada agresif ve taşıyıcı oyun tarzıyla üst koridorun Faker’ı olarak anılıyordu. SKT onun etrafında ikinci bir takım kurdu, ayrıca Faker’a sahiplerdi. 2014’ün sonlarında kadro değişikliği ile Faker MaRin’in başlangıçtaki orta koridor oyuncusu oldu, bengi de ormancısı. Belki de MaRin bu takımın shot-caller oyuncusu olarak kabul edilseydi hem LCK hem de Dünya Kupası’nı kazanabilirlerdi.

Herhangi bir üst koridor oyuncusu için bengi ile oynamak çok iyi bir seneryodur. MaRin için bengi adeta tutuştur ve arındır gibi üçüncü bir sihirdar büyüsüydü. Erken safhada bengi üst koridora uğruyor ve MaRin’in kartopu etkisiyle yuvarlanmasına katkıda bulunuyordu. MaRin tabii ki Kore’de yer alan en iyi üst koridor oyuncularından biriydi. Yaz sezonunda Smeb ve Duke güçlü rakiplerdi ve bu dönemde Smeb ve Ssumday MaRin’in SKT’sine karşı takımlarını taşıdılar.

Faker’ın orta koridorunda olmasının güzelliği, MaRin’in üst koridorda daha agresif oynamasını sağlıyordu. Bu agresiflik rakip üst koridorda “Acaba bengi üst koridorda mı?” baskısını oluşturuyordu. Faker’ın inanılmaz geniş şampiyon havuzu ve meta seçimlerindeki başarısı MaRin’e bahar ve yaz döneminde Maokai oynama şansını tanıyordu, çünkü rakipler genelde Faker üzerinde yasaklama yapıyorlardı. Formül basitti; SKT kazandıkça insanlar daha çok MaRin diye bağırıyorlardı. 2015 Dünya Şampiyonası sonunda hayranların bir çoğu MaRin’i en iyi üst koridor oyuncusu olarak kabul görmüştü.

İronik olarak Faker takımın sigortasına dönüşmüştü. Sırasını devralmayı ve oyunları taşımayı bekliyordu. Yıl boyunca sıklıkla MaRin bu pozisyondaydı, fakat Dünya Şampiyonasında Faker takımdaki en iyi oyuncuydu. Ormancısına geçmiş yıllara göre daha az ihtiyaç duymuştu.

Çin’de MaRin 2.5 yıllık profesyonel hayatı boyunca en kötü olduğu dönemi yaşıyor. MaRin’in kariyerindeki en başarılı dönem ise Faker ile oynadığı zamanlar. 5 ay önce Dünya Şampiyonasındaki başarısı ve performansından şimdilerde çok uzakta.

Diğerleri

4-bengiBengi nerede ne zaman ne yapması gerektiği ve nerede olması gerektiğini bildiğinden dolayı kendi adını en iyi ormancılar arasına çoktan yazdırdı. Dünyadaki bütün çalışmalar ve strateji oluşturma çalışmaları böyle bir oyuncu yaratamazdı. Takımı için doğru oyunu yapmayı çoğu zaman başardı. Bunca şeyin arkasından Son 3 yılda Faker gibi bir orta koridorla oynamanın onu ne kadar geliştirdiğine değinmezsek olmaz. (Ne Faker’mış arkadaş, herkese faydası var maşallah)

Genellikle bengi yüksek mekaniklere sahip bir oyuncu olarak bilinmedi. Yarattığı pozisyonlar, “netleştirdiği” skorlar (ksci arkadaş) takımını zafere götürmeyi bildi. Faker’ın en uyumlu olduğu adam bile diyebiliriz. DanDy ve KaKAO gibi ormancılar bengi ile döneminde çok fazla karşılaştırılıyordu.

Easyhoon’un başarısı bile Faker’a dayanıyordu. Koçları kkOma her zaman rakibi acaba “Faker mı, Easyhoon mu oynayacak?” oynayacak düşüncesi ile zora sokuyordu. Faker’ın daha az adapte olduğu şampiyonlarla Easyhoon da çok iyi işler ortaya koydu. SKT’nin tüm zamanların en tehlikeli takımlarından biri olmasını sağlayan şeylerden biri de buydu. En iyi anlarında Easyhoon da dünyanın en iyi orta koridor oyuncularından biriydi.

Geriye baktığımızda 2013 ve 2014 Easyhoon için bütün negatifliğiyle birlikte şekillendi. Genellikle Froggen tarzına benzetildi, koridor için seçim yap, rakibini kontrol altında tutup minyonları biç, pasif oyna ve daha az agresif oyna. Şimdi ise SKT’den ayrıldı ve Faker’ın spor arabasını sürmek için ikinci sürücü değil.5-skt

Belki de şimdiye kadar Faker ile en iyi oynayan oyuncu Impact idi. Impact, Kuzey Amerika’da tıpkı 2013 SKT’de yaptığı gibi sağlam bir tank olarak oyunları taşıdı. Impact’in Faker ve Piglet’den sonra 3. taşıyıcı olduğunu söylemek çok da zor olmaz.

Faker zamanında bazı iyi takım arkadaşlarına sahipti, bazıları çok iyi isimlerdi. Tarihteki en iyi oyuncuyla oynamak iyi bir oyuncu olmaktan öteye geçmenizi kolaylaştırıyor gibi görünüyor…