Sihirdar Vadisi’nde 6. Sezona %50 oranla damga vuran biricik Orman karakterlerimiz tüm oyunun dengesini belirlemede ana etken. Acaba Riot arkasında sağlıklı bir ekosistem mi bıraktı, yoksa bunu Vi’a mı sormaya terk edildik?

Jungler (Ormancı)

Ormancı, vadide herkesten uzak ve yalnız takılır. League of Legends oyununu bir aile olarak ele aldığımızda Ormancı için bilinmeyen farklı yerlerden birden ortaya çıkan garip bir uzaktan akraba benzetmesi yapabiliriz. Oyundaki en etkili rollerden biridir, ormancılık farklı oynanış teknikleri gerektirir; bunlardan biri karar verme ve harita farkındalığı gerektiren genel oynanış ve bir diğeri de mekaniksel ve sistemli olarak belirli koridorlarda bulunma olarak ufak oynanıştır. Yine de, ormandaki rakibinizi size karşı düşman biri olarak değil de; sadece her an her yerde olabilecek, başı boş dolaşan ve size denk olan biri olarak düşünmelisiniz. Gank atmak, haritadaki kamp yaratıklarını güvenceye almak ve oyundaki baskıyı kontrol etmek ormancının görevlerindendir. Çarp sihirdar büyüsü ile bir ormancı savaştaki bulanıklığı dağıtabilir, ayrıca bunu aktifleştirerek minyon ve canavarlar üzerine devasa bir hasar da yağdırabilir. Ligin esas ve belirgin rolü olan ormancı, 6. Sezon güncellemeleri ile dinamik ve özgün kişiliğini güçlendiriyor.

Uzun Bir Tarihçe

Yeni sezondaki değişimleri tamamen anlamak için bir yıl geriye dönüş yapmalı ve 5. Sezon açılışına bir göz atmalıyız. Koskocaman üç sezon boyunca ormancı metasına hiç dokunulmamıştı. Sonunda Riot 3.15 yaması ile yeni bir karakter yarattı ve 4. Sezon ile birlikte gelen Madred’in Pençeleri ve Ruh Taşları (Antik Golem, Büyük Kertenkele, Hayalet İrfit) ile oyuna çeşitlilik geldi, ama bu çok da büyük olay değildi. Temelde, bu sayede daha saldırgan olan ormancı diğerine hükmederek haritayı temizleme ve gank atma konusunda kolaylık kazandı. Bozulmuş bir Elise dışında başka YG ormancı da ortada yoktu. Bunun dışında orman sadece birkaç şampiyonun hakimiyeti altındaydı, bunlar da başta Lee Sin olmak üzere Vi, Jarvan ve Evelynn idi. İçlerinden Lee, Eve ve Elise göze çarpanlardandı ve “kutsal olmayan üçlü” ekibini oluşturarak “felaketten değişime” giden yolu yarattılar. Feral Flare yüzünden saldırı hızı kasan Master Yi ve Xin Zhao gibi ormancılar arttı, bu yüzden bir sonraki yama ile nerf yediler. Riot bu yüzden Lee Sin ya da Elise karakterlerini seçtiğimizden ya da banladığımızdan emin olmak konusunda katılaştılar, yoksa kötü bir vakit geçirecektik. Uzun lafın kısası, meta çok dengesiz ve sağlıksızdı.

quinn

Daha Kısa Bir Tarihçe

Diğer taraftan, 5. Sezon ile birlikte her şey tamamen değişti. Bu sezon için ormancılık alanında muazzam bir artış sezonu diyebiliriz. Sihirdar Vadisi’ndeki görsel güncelleme ile birlikte ormancılığın yüzünü tamamen değiştirecek yeni eşyalar ortaya çıktı. 4.20 yaması ile çarp büyüsünü değiştiren eşyaların gelmesi uzun zamandır bayat duran metaya sezon öncesi bir nefes verdi. Her çarp büyüsü kendi mevkisine uyduğu halde, yine de bu eşyalardan çarp ile birleşince en etkili olanı İzci Yeli idi. Kampı temizlemede zayıf olan ormancılar için adeta bir mucize gibi gelen İzci Yeli hem sersemletme hem iyileştirme sağladı. Bu güncelleme, meta öncesi güncellemelerden önce ormancı sayısının artmasına olanak verdi. Rengar, Khazix ve YG ormancılar da bu eşya ile devreye girmiş oldu, çünkü gank atma ve savaşma konusunda tam bir avcı olarak diğer çarp eşyalarını değiştirmede sıfır vakit kaybediyorlardı. Tarihi gezimizi sonlandıracak olursak, kısaca 5. Sezon hem “rünbıçakçı” YG hem de “yanardöver efsuncu” tank ormancıların artış sezonuydu. Rek’sai karakterinin lige gelişi ile Lee Sin en üstteki tahtından indirildi, fakat yine de güçlü kaldı. Ama tabi ki de şu an 6. Sezonu analiz etmek için buradayız, 5. Sezon üzerinde daha fazla durmaya gerek yok, ilk önce yeni sezondaki gelişmelere sebep olan eski sezonun ana maddelerine bir göz atmamız gerekiyordu.