Blizzard Entertainment, hazırlıkları devam etmekte olan Overwatch Ligi hakkında ortaya atılan iddiaları resmi bir açıklama ile cevapladı.

Overwatch Ligi hakkında henüz resmi bir açıklamama gelmemiş olsa da, çeşitli kaynaklardan gelen iddialar, takımların katılma konusunda çekingen bir tavır almasına sebep olmuştu. Bu iddialar arasında 20 milyon dolara varan takım giriş ücretleri, takımların lehine olmayan kazanç paylaşımları ve yerel takımların katılması konusunda ortaya çıkabilecek zorluklar bulunuyor.

Bu spekülasyonlar hakkında Blizzard tarafından yapılan resmi açıklama, bilinmeyen kaynaklardan çıkan dedikodulara cevap veriyor.

Asıl amaçlarının heyecan verici bir Overwatch espor ekosistemi yaratmak olduğunu söyleyen firma, geniş kitlelere ulaşmayı başarabilecek ve dahil olan herkesi ödüllendirecek bir Overwatch Ligi gerçekleştirmek olduğunu belirtiyor. Bu sisteminin kurulması için özenle çalışan firma, yaptıklarından kesinlikle memnun olmadığı sürece bir bilgi yayınlamayacaklarını belirtiyor. Bu açıklamaya göre, şu ana kadar herhangi bir ücretlendirme tarifesi belirlenmedi ve bahsi geçen rakamlar tamamen uydurma olarak kabul edilebilir.

Yerel takımların gözden çıkarıldığı konusundaki dedikodulara da cevap veren firma, oyunları çevresinde oluşan topluluklara her zaman önem verdiklerini belirtiyor. Ligin hem espor hem de geleneksel sporun en iyi yanlarını temel alarak kurulduğunu, takımlar ile aktif bir şekilde iletişim halinde olduklarını belirtiyor. Ligin şekil alması için gerçekleştirilen bu görüşmelerin oldukça iyi gittiği ve firmanın planlarının takımlar arasında heyecanlı bir şekilde karşılandığı söyleniyor.

Açıklamada ortaya atılan dedikoduların sebeplerine de değiniliyor. Blizzard, bilinmeyen kaynaklardan gelen açıklamalara hemen inanılmaması gerektiğini, bu dedikoduların rekabete zarar verme amaçlı sebeplerle ortaya atıldığını söylüyor.

Kısacası, Overwatch Ligi hala tamamen şekillenmediğinden, lig hakkında gerçek detaylar hala açıklanmamış durumda. İnternette dolaşan dedikodular ise üçüncü kişiler tarafından ortaya atılan iddialardan ibaret. Açıklamanın tam metnini okumak isteyenler için, orjinal haliyle yazımıza ekliyoruz:

“We appreciate that there’s a lot of enthusiasm about the Overwatch League, which has translated into months of speculation–including reports circulating unverified and wildly ranging rumors from anonymous sources about purported deal terms, team pricing, and other details. We understand the interest in the rumors, and we feel it’s important to clarify some things for our community.

First, we want to be clear that our ultimate goal is to create an exciting Overwatch esports ecosystem, the pinnacle of which will be the Overwatch League, that’s accessible to a wide audience, sustainable, and rewarding for everyone involved. We’re doing our best to take great care with building this ecosystem, and as with much of what we do, we don’t release information until we’re at a place where it makes sense to do so.

Second, we’d like to dispel any rumors that we’re ignoring endemics. Anyone who knows Blizzard understands how deeply we care about the communities around our games. The league is built upon the best elements of endemic esports programs and traditional sports, and we’re in active discussions with many teams and owners from both worlds because it will take a village to stand up a league with such an unprecedented structure. Those conversations have been going well and there’s a lot of excitement around our ambitious plans.

Finally, it’s important to think twice about statements from unnamed sources, who may try to leverage the media to deliberately spread misinformation as bargaining tactics or for other competitive reasons. We look forward to officially sharing real details about the league and the ecosystem as a whole as we continue the development process. In the meantime we are staying focused on our goal of creating an awesome Overwatch esports experience for players, partners, and fans, and we want to thank everyone for their continued support.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here