İngiltere yerel seçimlerinde Liberal Demokratların Romsey ve Southampton için Parlamento Aday Adayı Craig Fletcher, Parlamentoya seçildiği takdirde oyunları ve e-spor endüstrisini nasıl destekleyeceğini ayrıntılarıyla anlatan planını kamuoyuna açıkladı. Fletcher, adaylığından önce oyun ve e-spor sektöründe çalışmıştı.

Fletcher, İngiltere Oyun Fonunun yıllık 1 milyon poundluk mevcut sınırını artırılması, krallık için geniş bant bağlantısı altyapısını genişletilmesi, video oyunları üreticilerinden alınan vergilerin azaltılması, e-spor amaçlı alınan vizelere kolaylık getirmeyi ve politikacıları iki endüstrinin faydalarıyla ilgili bilgilendirmeyi planlıyor.

1997 yılında Multiply adındaki oyun ve e-spor etkinliği organizasyon şirketini kuran Fletcher, 2016 yılına kadar şirketin CEO’luğunu yaptı. Şirket 2016 yılı sonunda Game Digital tarafından satın alınınca Aralık 2017 sonuna kadar E-spor ve Rekabetçi Oyunlar Stratejisi Başkan Baş Yardımcısı olarak görev yaptı.

Sonrasında British Esports Associations’ın (İngiliz Espor Derneği) Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Bunun yanında danışma firması Wicked Sick’i kurdu ve baş danışmanlığını yaptı. Ayrıca Rocket Lolly Games, Aggero, Gameye ve Ascension Ventures gibi yerlere yatırım ve danışmanlık yaptı.

Fletcher planlarından şu sözlerle bahsetti: “Oyun ve e-spor’un ekonomimiz, kültürümüz ve toplumumuz üzerinde ne kadar olumlu bir etkisi olduğunu biliyorum. Bu sektörler Parlamentoda gerçek bir şampiyonu hak ediyor ve ben de bu şampiyon olmaya hazırım.”

Espor ve oyun endüstrisinin giderek büyüyor olduğu için Fletcher’ın sunduğu planlar öne sürdüğü gibi ekonomik açıdan orta ve uzun vadede büyük bir dönüş getirebilir. Seçilmesi ve vaatlerini yerine getirmesi halinde bu planlar İngiltere’yi oyun ve e-spor endüstrisini destekleyen, yatırım için ideal bir merkez haline getirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz