“Hayatımın son beş yılı sadece battle royale ile geçti.”

Brendan Greene, nam-ı diğer PlayerUnknown, PUBG’yi geride bırakarak yeni bir araştırma ve oyun geliştirme departmanı kurmaya odaklandı.

Bir röportajda Greene Seoul’den Amsterdam’a giden Greene orada yeni bir PUBG departmanı kuracağını ve adının PUBG Special Projects olacağını söylemişti.

Greene halen PUBG için “danışman kreatif direktör” görevine devam ediyor olsa da, battle royale fenomeninin geliştirme işi artık Taeseok ve PUBG ekibinin ellerinde.

“Hayatımın son beş yılı sadece battle royale ile geçti.” dedi Greene bugünkü röportajında. “Bir mod üzerinde çalıştığım ilk günlerden kendi battle royale vizyonum olan PlayerUnknown’s Battlegrounds’u yaratma şansı buldum. Bu harika bir yolculuktu ve oyunumuz hiç hayal edemediğim yerlere geldi. Oyunun bugünkü halini aldığını görmek hayallerimin gerçek olması anlamına geliyordu ve fanlarımızla PUBG Corporation ekibine ne kadar teşekkür etsem az.”

Greene’in oyun endüstrisi üzerindeki etkisi çok büyük. PUBG Aralık 2017’de piyasaya sürüldükten sonra en çok oynananlar listesinin zirvesine çabucak yükseldi, milyonlarca oyuncu her gün adeta akın etti. PUBG’nin popülaritesi bir dolu battle royale oyununun da piyasaya çıkmasına neden oldu – PUBG olmasaydı bugün Call of Duty: Blackout, Apex Legends ve tabii ki Fortnite olmayabilirdi.

PUBG patlamasının üzerinde yol alan, bugün en yüksek profilli oyun geliştiricilerinden biri haline gelen Greene için bu tam bir rollercoaster macerası gibiydi. Ama her şey tabii ki sütliman değildi. PUBG’nin namı zaman zaman teknik sorunlar ve “asset flip” (oyunları önceden yapılmış parçalardan çabucak bir araya getirme anlayışı) iddialarından kaynaklı suçlamalarla yıllar içerisinde zorlandı. Haziran 2018’deki bir röportajda Greene artık durumdan bezmiş bir biçimde bunun “bütün şevkini kırdığını” söylemişti.

PUBG’nin Steam‘deki popülaritesi yakın zamanda biraz sönmüş olsa da hala Valve’in platformunda en çok oynanan ikinci oyun durumunda ve mobil sürümü de Asya’da inanılmaz popüler. Greene yeni girişiminin online deneyimlere odaklı olacağını da sözlerine ekledi.

“Bize hep keşif, deney, yeni teknolojiler yaratma, araçlar, oynanış gibi görevler yüklense de bu benim için bundan daha fazlası. Bir oyun geliştirme ve araştırma ekibiyle birlikte oyun alanında yeni etkileşim ve bağlantı olasılıkları keşfedeceğiz.”

Ayrıca, bariz şekilde bu Greene için yeni bir başlangıç olacak çünkü kendisi Amsterdam’da yeni bir hayat kuruyor.

“Son iki yılımı convention’larda ve diğer endüstri etkinliklerinde sizleri tanımak için geçirdim ve bu harika bir deneyimdi, ama ev ortamını ve oyun odamı özledim. Bu yüzden yeni yolculuğuma yeni bir şehirde yeni bir takımla başlamak, yine oyunlar oynamak ve gelecekte beni nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanıyorum.”