Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğini devam ettirip ettirmeyeceği yönünde bir referandum gerçekleştirildi. Oldukça tartışmalı geçen bir süreç oldu, hatta “AB’de kalmalıyız” diyen bir politikacı uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Referandum sonucu ise “Avrupa Birliği’nden ayrılalım” diyenlerin lehine sonuçlandı.

“British Exit” ya da kısa adıyla Brexit sonucunda, 1970 yılında AB’ye katılan İngiltere, topluluktan ayrılma kararı aldı. Bu kararın dünya çapında birçok alanda büyük etkileri olacak elbette. Bu alanlardan birisi de eSpor. Yazımızda Brexit ve burada alınan kararın eSpor dünyasına etkileri hakkında konuşacağız.

Brixit ve eSpor Camiası Üzerindeki Olası İyi Etkileri

İngiltere düşük vergi alan, spor, kültür ve dijital iş alanlarında yatırım yapanları destekleyen bir ülke olarak tanınıyor. AB’nin getirdiği standartların dışına çıkma şansı yakaladığı için, bu alanlar üzerinde daha da fazla gelişme şansı var. Yapısal ve finansal açıdan, İngiltere’de eSpor alanına yatırım yapmak daha ilgi çekici bir hale gelebilir. Espor avukatı olarak çalışan Jas Purewall, konu hakkında şunları söylüyor “Brexit’i destekleyenlerin çoğu, Birleşik Krallık küçük fakat güçlü bir ülkedir ve istediği ticari anlaşmaları yapabilir, düşüncesinde. Yine de unutulmaması gereken şey, Brexit’in İngiltere’de dijital endüstriyi nasıl etkileyeceğine dair hiçbir araştırmanın yapılmamış olduğudur. Video oyunları ve eSpor alanının da dahil olduğu bu endüstrinin, ayrılığa nasıl bir yanıt vereceği bilinmemektedir.”

İngiltere, eSporları bir spor dalı olarak kabul etme yolunda, diğer birçok üye ülkeye göre daha ileri bir bakış açısına sahiptir. Uzun yıllar eSpor tarafını görmezden gelmiş olan İngiltere, London Games Festivel 2016’da başlatılan The eGames girişimine resmi devlet desteği verdi. İngiltere Kültür Bakanı Ed Vaizey bu konu hakkında umut verici sözler söyledi.

“The eGames, İngiltere içerisinde faaliyet gösteren eSpor oyuncularına yeteneklerini uluslararası sahalarda sergileme fırsatı vermeyi vaadediyor. IEGC’nin tutkulu bir şekilde sarıldığı bu iş sayesinde, İngiltere’yi eSpor alanında lider bir ülke haline getireceğine inanıyorum.”

Team Dignitas’ın sahibi olan Michael O’Dell, bu açıklamanın ardından “Sonunda devlet bizim varlığımızı kabul etti.” açıklamasını yapmıştı. İngiltere’de rüzgarlar eSpor lehine esmeye başlamıştı. Brexit kararının bu duruma iyi bir etki mi yapacağı yoksa engel mi olacağı henüz belli değil. O’Dell ise referandum hakkındaki fikrini net bir şekilde belirtti. 6 Haziran’da attığı tweet “eSporlar AB içerisinde çalışıyor. Kalmamız için oy verin.” mesajını içeriyordu.

Brexit ve eSpor Üzerindeki Kötü Etkileri

Bu endüstride herkesin kabul edebileceği bir gerçek var: eSporlar uluslararası bir sektör. Tıpkı futbolda olduğu gibi, takımlar arasında oyuncu transferleri oluyor ve bu takımlar yalnızca tek bir ülkede bulunmuyor. Dünya çapında bir çok farklı turnuva düzenleniyor. İşler de burada karışmaya başlıyor.

1 – Diğer AB ülkelerinde mücadele etmek isteyen bir oyuncu, çok fazla evrak işi ile uğraşmak zorunda kalacak. Aynı durum, İngiltere’de oynayan yabancı oyuncular için de geçerli.

Avrupa Birliği anlaşmaları gereği, herhangi bir AB ülkesinin vatandaşı olan kişi, diğer üye ülkelerde çalışma iznine ihtiyaç duymadan çalışabilmekte. İngiltere AB’den ayrıldığında ise, diğer AB ülkelerinde mücadele etmek isteyen İngiliz oyuncular bir çok evrak işi ile karşılaşacak. Para ve zaman kaybına sebep olacak bu durum, oyuncuların transferlerinde problem oluşturabilir. Bu durum aynı zamanda İngiltere’de oynayan oyunculara da problem oluşturacaktır. Raymond “KaSing” Tsang ve Nate “Ataraxia” Mark gibi, İngiltere’nin en çok kazanan oyuncuları vize problemleriyle karşılaşacaklar.

Yine aynı problemler sebebiyle, İngiltere’de iş kurmak ya da etkinlikler düzenlemek isteyenler de azalabilir.

2 – AB’den ayrılmak, diğer AB ülkeleri ve uluslararası partnerler ile yapılmış olan ticaret anlaşmalarının kesilmesine sebep olabilir. Sonucunda ise, her endüstrinin satış ve karlılık oranları düşecektir.

Bu durum eSpor ürünleri ve takımların lisanslı ürünleri için de geçerli olacaktır. Bu satışların eSpor üzerinde şimdilik fazla bir etkisi olmasa da, takımları etkileyecektir. İthalat ve ihracatta eklenecek olan gümrük masrafları, diğer AB ülkelerine göre daha yüksek fiyatlara sebep olabilir.

3 – Brexit’in İngiltere’de eSpor sektörüne pozitif etkileri olabileceğini söylemiştik. Fakat bunun tam tersi bir durum da gerçekleşebilir. AB yakın zamanda üye ülkelerin dijital etkinliklerini daha geniş kitlelere tanıtabilmesini sağlayacak bir değişime gitti. “Digital Single Market” olarak adlandırılan strateji sayesinde, video oyunları ve eSpor alanları da daha tanınır hale gelecek. Henüz yeni bir oluşum olmasına rağmen, Avrupa’da eSpor gelişimine büyük etkileri olabilecek bir proje. İngiltere AB’den ayrıldığında, AB’nin sunabileceği her türlü avantajı ve desteği de kaybetmiş oluyor.

Bresports

Referandum sonuçları İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde oldu. Bu karar bir gecede tüm dünyayı değiştiremiyor elbette. Etkiler zamanla ortaya çıkacak ve işlemlerin tamamlanması da düşünülürse, sonuçları 2-3 yıldan önce göremeyebiliriz. Genel olarak eSpor endüstrisi büyük bir zarar görmeyecek gibi dursa da, İngiltere alanında yeni düzenlemeler bir süre katılımcıları uğraştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz