Sürekli olarak birbirine yakınlaşan geleneksel sporlar ve esporlar arasındaki mesafe geçtiğimiz hafta daha da kısa bir hale geldi. İspanya’nın büyük basketbol takımlarından Saski Baskonia ile Atlantis Esports birleşerek Baskonia-Atlantis’i oluşturdu. Liga ACB’de oynamış olan El Baskonia, daha önce başarılara imza atmış bir basketbol kulübü. 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Euroleague Final Four’da oynamış olan takım oldukça mücadeleci ve başarılı bir geçmişe sahip. Takımın son duyurusu ise basketboldan çok, spor alanında televizyon sektöründen sonra en hızlı gelişen eSpor hakkında oldu.

Medya’nın Spora Etkisi

Televizyon sektörünün gelişmesi, geleneksel sporun endüstrisinin teknik gelişmesinde en büyük etkenlerden birisi olmuştu. Televizyonlar profosyonel spor karşılaşmalarını ve liglerini bölgesel mücadeleler olmaktan çıkartarak, bütün dünyaya sunmuştu. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse, şu anki spora dayalı iş dünyasının televizyon olmadan varolması mümkün değildir.

Birçok spor organizasyonunun en büyük gelir kaynakları arasında yayın izinlerini ve medya haklarını satmak bulunuyor. Bu sayede spor etkinliklerini düzenleyecek, stadyumları yenileyecek spor alanının daha da fazla gelişmesine katkı sağlayacak finansmanı sağlamak mümkün.

 

Bu durumdan habersiz olan birçok insan satın aldıkları biletlerin, kulüp mağazalarından alınan kıyafetlerin ve lisanslı ürünlerin takımın finansmanında daha etkili olduğunu düşünüyor. Fakat gerçek şudur ki, medya tüketim şablonlarının bize gösterdiği şey, kullanıcıların TV ekranından uzaklaşarak internete bağlı cihazlara yöneldiği şeklindedir. Bu yüzden modern spor organizasyonları kendilerini bu sürekli olarak gelişen alanlara uygun bir şekilde geliştirmelidir.

Medya açısından işleri karıştıran en önemli nokta yeni nesilin televizyondan uzaklaşması. Bu durum spor endüstrisini karmaşık bir pozisyonda bırakıyor. Televizyon hala onlar için altın yumurtlayan bir kaz fakat 18-35 yaş arası izleyici kitlesi gün geçtikçe buradan uzaklaşıyor. Spor medyasının asıl cevaplaması gereken konu ise, bu kişilerin neyi takip ettiği olacak.

Bir Platform Olarak eSpor

Evrensel boyuttaki izleyici kitlesi içerisinde genç kitleleri de bulunduran ve gün geçtikçe hızlı bir biçimde büyüyen eSpor ile tanışın. Şu sıralar birçok kişinin dikkatini çeken nokta, eSpor sektörünün geleneksel sporlar karşısındaki yükselişi oluyor. Geleneksel sporun yaptıklarını eSpor sanal bir alanda gerçekleştiriyor. Geleneksel sporlar ile eSpor arasında “Eskiye Karşı Yeni” durumu çoktan oluştu.  Ne yazık ki bu durum iki dünyanın birleşmesi fırsatının kaçırılması anlamına geliyor. Baskonia tarafından gerçekleştirilen birleşme hareketi eSpor sektörünün geleneksel spor dünyası ile eSpor dünyasının bir olarak büyük bir avantaj sunabileceğini gösteriyor.

 

Geleneksel spor kulüpleri eSpor sektörünü bir rakip olarak görmek yerine, onları kendi içlerinden bir parça olarak benimseyerek büyük avantajlar elde edebilir. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Genç spor izleyicileri ve oyuncular: Yeni jenerasyonun büyük çoğunluğu oyunculardan oluşuyor. Ya onlara kucak açıp gelişirsiniz ya da dışarıda kalıp etkisiz hale gelirsiniz. Geleneksel spor farkında olmasa da, yeni nesil taraftarların büyük çoğunluğu oyuncu olacak. Hepsi eSpor hayranı olmayabilir, ama etkili bir kitle olacağı kesin.
  • Dahil olarak öğrenmek: Geleneksel spor markaları hitap ettiklerini düşündükleri nesil ile ilgili değerli bilgiler elde edebilir. Bu kitle hakkında bilgi edinmek için yapılacak anketler, ekspertiz araştırmaları ve para ile satın alınan profosyonel danışmanların hiçbirisi, bu alanın içerisinde bulunarak elde edilebilecek bilgileri size sağlayamaz.
  • Tüm dünyaya hızlı bir şekilde ulaşabilme şansı: Daha önce Baskonia ismini kaçınız duymuştu? Yalnıızca bu isme bakarak bile eSpor sektörünün markaya etkisini görebilirsiniz. Baskonia-Atlantis ortaklığı sayesinde ulusal bir marka, kısa süre içerisinde dünya çapındaki topluluklar içerisinde duyulmuş oldu. Bu alanda varolan az sayıda profosyonel spor kulünü olduğunu düşünürsek, Baskonia’nın bu kadar hızlı bir şekilde dünya çapında duyulması mümkün oldu. Yalnızca bir partnerlik anlaşması yaparak isminizi dünya çapındaki kitlelere duyurabileceğiniz başka bir platform bulunuyor mu?

 

Hızlı Davrananlar Kazanır

Yabancıların bir sözü vardır: “Bir partiye en erken gelen kişi olmak, o partiye en geç gelen kişi olmaktan farksızdır.”  Yani aceleci davranmak genellikle büyük faydalar sağlamaz. Bir sektörde ilk olmanın zorlukları ve fayda/risk oranı nispeten fazladır. Fakat erken gelişme döneminde yapılacak yatırımlar daha az riskli ve daha kolay olacaktır. Şu an eSpor sektörü yükselmesinin erken dönemlerinde ve oldukça güzel bir fırsat sunmakta. Şu anda geleneksel spor kulüplerinin eSpor alanına yatırım yapması için en uygun zamandır. Tıpkı borsada olduğu gibi, hisseler değerlendikten sonra satın almaya kalkmanın çok büyük faydaları olmayacaktır.

Kaynak: Alex Fletcher / Linkedin
Önceki İçerikBilkent eSports Society Açıldı!
Sonraki İçerikBallistix CS:GO Challenge’da Son Durum!
8-bit ateriler ve atari salonları ile oyunlara bulaşan, Doom ve Prince of Persia sayesinde bilgisayarda oyun oynanabileceğini öğrenen insan. Mütemadiyen yeni oyunlar deneyip, "Futbol - Basketbol haricinde her tür oyunu denemeyelim" kafasıyla çalışır. "5.84 Dota oynadım ben" diye övünenlerin aksine, oyunun 6.x ile kendine geldiğini savunur.