Yüksek Seviye Oyunlara Giriş

Sonunda seviye 30’a ulaştık ve Hero League için hazır hissediyoruz kendimizi. Yukarıdaki Hero League sekmesine tıklayıp, “Rank 1” seviyesine ulaşmak adına ilk maçımızı yapmak için parmaklarımız kaşınıyor. Fakat basmadan önce tekrar bir düşünelim. Çünkü Hero League hatalı kararların, kötü davranışların ve size neredeyse her oyunda en azından on kere “haydaaaaaaaa” dedirtecek olayların bol olduğu bir mezbelelikten ibaret. Hero League, özellikle başlarda, hiç de hoş bir yer değil. Fakat yine de oyuncuların bazılarının tek başına oynayarak 1. seviyeye gelmesine imkan sağlayacak strateji ve yöntemler de yok değil.

 

İyi Bir Oyuncu Olmak 

En başta şunu söylemek gerekir; bir heroyu iyi kullanabiliyor olmak için hero üzerinde kusursuz bir kontrol ve özgüvene sahip olmanız gerekiyor. Günlük işlerinizi yaparken ellerinizi hiç düşünmeden kullanıyorsunuz değil mi? Sanki kendi kendilerine çalışıyorlar. Siz bir şeyi yapmak istiyorsunuz ve beyniniz o komutu verdikten çok kısa bir süre sonra elleriniz, yılların verdiği deneyim ile, o işi kusursuzca hallediyor. İşte bir ya da bir kaç hero için veya oyun içerisindeki bir rol için ustalaşmak da böyle bir şey. Oynadığınız hero üzerindeki kontrolünüz vücudunuzun bir uzantısı gibi olmalı. Bunun yanında ayrık ittirme, pozisyon alma gibi şeyler, ellerinizi yıkamak veya yürümek kadar basit olmalı sizin için. Eğer bunları yapamıyorsanız, Hero League’de o hero ile oynamayın.

 

Öncelikle kas hafızanızı geliştirmek ve her ayrıntıyı öğrenmek için, aynı bir bebeğin yürümeye çalışması gibi, A.I. modunda ya da Quick Match modunda defalarca pratik yapın. Eğer istediğiniz anda, herhangi bir pozisyonda ve rakibiniz reaksiyon vermeden önce, çok hızlı bir şekilde, Nova’nın Hologram combosunu yapamıyorsanız, Hero League’de Nova oynamamalısınız. Eğer Illidan ile ne zaman ve hangi durumlarda güvenli bir şekilde rakip takımın arasına girip, kill alıp rahatça çıkabileceğinizi bilmiyorsanız, Hero League’de Illidan oynamamalısınız. Özellikle eğer attığınız her hook’da ya siz ya da yanınızda size yardım etmeye çalışan gariban ölüyorsa veya 10 denemenizden sadece 1 ya da 2 tanesinde başarılı olan hook gönderebiliyorsanız, kesinlikle Hero League’de Stitches oynamayın.

 

Rehberin devamında bir çok strateji ve mekanikten bahsedeceğiz fakat bu stratejiler ve mekanikler üzerinde kontrol sahibi olmak iyi derecede hero kontrolü ve temel stratejiler ve mekanikler hakkında bilgi gerektirdiği için, lütfen öncelikle bunlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Screenshot2015-01-21 16_44_57

 

Hero Koleksiyonu 

Heroes of the Storm oynarken Hero League’de oynayabilmek için en az 10 adet hero’ya sahip olmanız gerekiyor. Bunun da ötesinde, oyuncular hangi koleksiyon ile Hero League’e gireceklerine karar vermekte tamamen özgürler. Fakat en ucuz olan heroları toplayıp 10 adet heroyu elde ettikten sonra direkt olarak Hero League’e girmek akıllıca bir hareket olmayacaktır. Tüm rollerden ve yüksek seviyede hakimiyetinizin olduğu heroları dengeli bir şekilde içinde bulunduran bir koleksiyon elde etmeden Hero League’e girmeyin. En azından 3 adet tank ve 3 adet support hero bulundurduğunuza emin olun. Bu 2 rol çok büyük ihtimalle takımınızda doldurulması gerekecek ve sizin üzerinize kalacak roller olacaktır. Çünkü herkes Assassin ve Specialist oynamayı sever.

 

“Neden 3 adet?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bunun sebebi de başınıza gelecek en kötü şeyin, özellikle 2 support metasında, doldurmanız gereken kritik bir rolü elinizde hero olmadığı için ya da rakibiniz sizin elinizde bulunan 2 supportu da seçtiği için dolduramamanızdır. “Ooo ölme eşşeğim ölme, bir sürü support var, illa benden önce birileri support alır” diyebilirsiniz ama işte işin aslı öyle değil. Takım kompozisyonu önemlidir. Sizin support yerine çok iyi oynadığınız bir specialisti seçip oyunu neredeyse tek başına taşıma ihtimaliniz, supportsuz bir takımın kazanma ihtimalinden çok daha düşüktür. Takım kompozisyonu bir moba’nın en önemli stratejilerinden biridir.