Kendi bölgesinde sunucu olmayan oyunları oynamak biz oyuncular için birer zulümdür. Çünkü aradaki mesafeden kaynaklı olarak bir gecikme sorunu ortaya çıkmakta, dolayısıyla istediğimiz tepkileri istediğimiz zaman veremeyiz. Bu da büyük bir dezavantaj oluşturur. Oyun seviyeleri profesyonelliğe yaklaştıkça bunun sonuçları daha ağır bir hale gelir. Bazen profesyonel oyuncular için milisaniyeler önemli hale gelebilmekte. Pek tabi gecikme sorunu gibi sizden kaynaklamayan sorunların sonuçları canları çok sıkar. Benzer bir sorunu şu an İranlı bir takım yaşıyor.

 

1Exitus isimli 5 İranlı oyuncudan oluşan takım geçtiğimiz günlerde Reddit’te oynayabilecekleri bir sunucu olmadığın şikayet ettiler. 1Exitus takım olarak League of Legends’ta Şampiyonluk Kümesine ulaşmış ilk İranlı takım olma özelliğini taşıyor. Ama takım bulundukları bölge itibariyle bir profesyonel lige katılamıyor. Çünkü İran’a en yakın sunucu Türkiye ve takım en rahat Türkiye sunucusunda oynayıp Şampiyonluk Kümesine terfi etmiş durumda. Fakat Riot Games Türkiye’nin düzenlediği hiçbir turnuvaya katılma hakları yok. Çünkü Şampiyonluk Ligi’nde bulunan takımlar en az 3 Türk oyuncu bulundurma zorunluluğu var. Bu yüzden Şampiyonluk Ligi’nde asla 5 İranlı oyuncu olarak oynayamayacaklar.

 

Benzer bir sorundan dolayı Avrupa’da ki LCS liglerinde de oynamaya hakları. Ayrıca Avrupa’da LCS’e katılabilmek için benzer bir başarıyı Avrupa sunucularında gösterip Şampiyonluk Küme’nin üst sıralarında yer almak durumundalar. Fakat Avrupa sunucularında yazının girişinde değindiğim gecikme sorunu baş gösteriyor. Hem İran’ın internet altyapısından hem de aradaki mesafeden kaynaklı olarak yaklaşk 200ms gecikme ile oyunları oynayabiliyor. Şampiyonluk Küme’sini hedefleyen bir takım için bu çok büyük bir engel. Turnuva maçlarının 10ms gecikmenin altında oynanabildiğini varsayarsak bu çok büyük bir dezavantaj, antrenman yapmak isteseler bile.

 

1Exitus takımı şu an kendilerinin boy gösterebileceği bir turnuva koşulunun ayarlanmasını istiyor. En azından bu şansa sahip olabilmek istiyorlar. Yaptıkları bu itiraz büyük bir eksiği gözler önüne serdi. Orta doğuda ki bölgeler için bir sunucu mevcut değil. Oynayabilecekleri en iyi sunucu Türkiye sunucusu olarak gözüküyor fakat profesyonel arena yolu ise orta doğu ülkeleri için kapalı gözüküyor. Kendilerine ayrı bir sunucuları olmasa bile bu bölgede yaşayan oyuncularında kendini gösterebilecekleri bir lig olmalı. En azından bu şans onlara tanınmalı.

 

Reddit’te yorumlarda çözüm önerileri tartışılıyor. Bunlar arasında Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin formatının genişletilmesi hatta Türkiye sunucusunun genişletilip bir orta doğu sunucusu haline getirilmesi yer alıyor. Şampiyonluk Ligimizin kuralları muhtemelen esnetilemeyecek. Çünkü böyle bir ayrıcalık tanınacak olursa Meet Your Makers gibi dünyanın önemli liglerinde boy göstermiş takımların kolay yoldan Dünya Şampiyonası’na katılmak için akın ettiğini ve Türk takımlarının geriye düşmeye başladığını görebiliriz. Fakat Türkiye sunucusunun genişletilip bir orta doğu sunucusu haline getirilmesi kulağa daha mantıklı geliyor. Ne var ki böyle bir adımında doğuracağı birçok olumsuz sonuç var. Bunlardan en önemlisi politik sebepler.

 

Size bir politikacı gibi açıklama yapmayacağım ama basit bir gözle baktığımızda orta doğu genel olarak iki yakası bir araya gelmeyen bir bölgeydi. Farklı din ve ırkların çarpıştığını sürekli görmekteyiz. Burada ki oyuncuları bir araya toplamaya çalışmak onları birleştirmek yerine uzaklaştırabilir hatta LoL topluluğunu baltalayabilir. Öte yandan ise toplulukta ki insan çeşidini zenginleştirmek, bir Avrupa veya Kuzey Amerika sunucuları gibi farklı kültürlerden oyuncuların bir araya gelmesini sağlamak topluluğu güçlendirecektir. Buna ek olarak profesyonel arenada da takımların birbirleri arasında daha çok rekabet içinde olmaları için esporun gelişimini pozitif yönde etkileyecektir.

 

Orta doğuda açılacak bir sunucu ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılacak bir Dünya Şampiyonası Finali reklama ve gösterişe önem veren Riot Games’in olduğu kadar dünya basınınında ilgisini çekecektir. Yapılan yorumlarda birinde Bağımsız Devletler Topluluğu (Rus sunucusundan gelecek olan temsilci), Türkiye ve ortadoğu ülkelerinden gelecek olan takımlar arasında yapılacak olan bir Wild Card turnuvası da yer alıyordu. Asya ile Avrupa arasında ki geçiş bölgesinde bulunan ve major bölge olmayan bu bölgeler arasında gerçekleşecek bir Wild Card turnuvası fikri bile beni heyecanlandırmaya yetiyor.

 

1Exitus’un bu çağrısına kulak veren en bilindik isim ise bir çoğumuzun tanıdığı oyuncu Voyboy oldu. Voyboy’da aslen İranlı olmasına rağmen Kuzey Amerika’da espor hayatına devam etmekte. Yaptığı yorumda Yükselme Ligi’nde onları görmek istediğini ve bu durumu Riot Games’e bildireceğinden bahsetti.

 

Benim kişisel görüşüm ise Riot Games kesinlikle orta doğu gibi bölgelere destek vermeye başlamalı ve buradan çıkacak takımları uluslararası arenaya çekmeye çalışmalıdır. Oyun yeni bölgelere açılmaya devam ediyor (Mesela bu sene Japonya sunucusu açıldı), bu süreçte bu bölgelerden çıkacak takımlar es geçilmemeli. 1Exitus şimdiden büyük bir destek toplamış durumda. Arkalarında Voyboy başta olmak üzere birçok kişi onlara destek veriyor. Umarım Riot Games bu çağrıya kulak verir ve yeni düzenlemeler yapar. Rusya, Türkiye ve orta doğu bölgelerinden gelecekler takımlarla yapılabilecek bir Wild Card turnuvası size de heyecan vermiyor mu?