Geçtiğimiz hafta sonu, Çin’de yayın yapan online yayın ağı ImbaTV, yalnızca kadınların katılabileceği bir Hearthstone turnuvası olan International Women’s Invitational’ı gerçekleştirdi.

Turnuvada Çin’de bulunan oyuncuların yanı sıra, Birleşik Devletler, Kore, Kanada ve Japonya’dan da kadın Hearthstone oyuncuları mücadele etti. 12.000$ ödüllü turnuva, Haiyun “Eloise” Tang ve “DeerNadia” gibi büyük isimlerin yokluğuna rağmen, şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük kadınlara özel Hearthstone turnuvası oldu. ImbaTv’nin kadın oyunculara özel gerçekleştirdiği turnuvayı 150.000 ile 200.000 arası izleyici takip etti.

Teknik olarak bakıldığında, kadınlara özel bir turnuva, oldukça iyi bir izleyici sayısı ve uluslararası katılım oldukça iyi olsa da, etkinliğin gerçekleştirilme şekli biraz sorunlu duruyor. Turnuva alanı resmi bir espor turnuvasının sahnesinden çok, küçük kızların oyuncak bebek evlerinden bir sahne gibi duruyor.

eSpor Alanında Kadınlar

Geçtiğimiz zaman içerisinde tek cinsiyete özel turnuvaların espor alanında gerçekleştirilmesi ile ilgili bir çok tartışma yaşanmıştı. Uluslararası Esporlar Federasyonu (IeSF) geçtiğimiz Temmuz ayında yalnızca erkeklere özel bir Hearthstone turnası düzenlemek istemiş, fakat daha sonra gelen tepkilerden dolayı bu fikirden vazgeçmişti.

IeSF bu konuyu açıklamak için “geleneksel spor dallarında cinsiyet ayrımı var” şeklinde bir savunmayı da yapmaya çalışmıştı. Tabi ki “Geleneksel spor alanları cinsiyetlere göre ayrılıyorsa, espor alanı da ayrı olmalıdır” açıklaması birçok insan tarafından oldukça saçma bulundu.

Fakat etkinliklerin kadınlara özel alanında bu durumun tersi geçerli durumda. Yalnızca kadın oyunculara özel düzenlenen turnuvalar ile kadın oyuncuların tanınmasını sağlamak ve kadın oyuncular için bir platform oluşturmak mümkün.

Kadınlara Özel Espor Turnuvası Nasıl Yapılmaz

Aslında konumuz “Cinsiyete özel turnuvalar gerekli mi değil mi?” gibi bir şey değil. Bu yazıda değinmek istediğimiz konu, bu turnuvaların nasıl işlemesi gerektiği hakkında. Çünkü Çin’de düzenlenen kadınlara özel turnuva, aslında bu tür turnuvaların nasıl yapılmaması gerektiğine dair örnek gösterilebilecek bir etkinlik oldu.

8 kadın katılımcının hepsi de beyaz elbiseler giyiyordu. Bunun kıyafet kuralı mı yoksa espor tarihinin en kötü moda anlayışı mı olduğuna emin değiliz. Set mor perdeler ve yere projeksiyon aracılığı ile yansıtılan çiçeklerden oluşuyordu. Aynı çiçeklerin büyük versiyonları ise, duvarda bulunan Hearthstone kartları üzerinde bulunuyordu. Dekor için tabi ki de kadınların en sevdiği kart görünümü olan “Gökkuşağı” kartı seçilmişti.

Espor turnuvalarında en önemli konulardan birisi oyuncuların rahatıdır. Oyuncu mümkün olduğunca rahat bir oyun alanına sahip olmalıdır ve birçok etkinlik buna dikkat eder. International Women’s Invitational ise bu olayı da yanlış anlamış ve oyunculara bar tabureleri ayarlamış. Rahatsız gözüken uzun bar taburelerinde oturan oyuncular, beyaz örtü ile kaplanmış tek kişilik bir masa üzerindeki bilgisayarlarda oyun oynuyor. İşin ilginç olan bir tarafı ise, oyuncular için de koltuklar üreten DXRacer’ın turnuvaya sponsor olması.  Oyuncular yüksek taburelerde otururken, oyuncu koltukları yayın yapan ekibin rahatını garantilemekteydi.

Twitch
Twitch

Kadın oyuncuların hepsini bildiğimizi söyleyemeyiz, fakat onları hafife almak bir hata olur. Güney Kore’de oynayan “Harusol”, Asya top 100 efsaneler listesinin değişmez isimlerinden birisi. Veya Amerika’da oynayan güçlü oyunculardan ve yarı-profesyonel Flipside Tactics takımının üyesi olan “Chandyland”, gözmezden gelemeyeceğiniz oyuncular.

Espor alanında kadın oyuncular gün geçtikçe daha da öne çıkıyorlar. En yaygın oyunlardan birisi olan Hearthstone’da, sıralamalarda daha fazla kadın oyuncuyu görme zamanımızın geldiğine inanıyoruz. Şu anda yalnızca birkaç kadın oyuncu aradan sıyrılmayı başarıp, dikkatleri üstüne çekebiliyor. Kadınlara özel turnuvalar sayesinde diğer oyuncular da yeteneklerini göstererek dikkat çekebilir, takımlara veya turnuvalara davet edilme ihtimallerini arttırabilirler. Fakat bu oyuncuların oynadığı turnuvalar ciddiye alınmadığı sürece, oyuncuları ciddiye alma konusunda da problemler yaşanacaktır.

ImbaTV bu etkinliği hazırlarken ne tür bir izleyici kitlesine hitap ettiğini düşünüyordu acaba? Mor dekor ve güzel kıyafetlerin kadınların ilgisini çekeceğini mi düşündü? “Kadınlara özel turnuvalar olması gerekiyor” derken “Alın kadınlarla ilgili ne kadar kalıplaşmış şey varsa onları döşeyin” demediğimizi anlayamamış görünüyorlar.

Turnuvanın dış görüntüsü bir yana, katılımcılardan bazıları esporun profosyonel alanında parlak bir geleceğe sahip olabilecek yetenekte oyuncular. Bu yüzden onlara hak ettikleri gibi davranmayı unutmayın.

Kaynak: dailydot.com