Birçok espor oyunu milyonlara ya da on milyonlara varan oyuncu sayısına sahip, fakat bu oyuncuların büyük bir kısmı için espora katılmak bile hayal. Fakat bir oyun bu ezberi bozdu; Magic: the Gathering. Magic halihazırda (gerçek) bir espor oyunu olmamasına rağmen, bünyesinde eSporun profesyonel tarafına nasıl geçileceğini öğreten bir-iki şey olduğu oldukça açık.

Ekibinin dünyadaki en karmaşık ve büyük çaplı profesyonel turnuvaları nasıl yönettiğini anlamak adına Wizards of the Coast Turnuva Genel Müdürü Hélène Bergeot ile birlikteydik.

EO: Öncelikle, Wizards of the Coast’daki rolünüz nedir?

Hélène Bergeot: Ben Wizards of the Coast Turnuva Genel Müdürüyüm. Ekibim Magic oyunuyla alakalı Friday Night Magic gibi sosyalleşme amacıyla düzenlenen yerel turnuvalardan Pro Tour gibi Premier etkinliklere kadar tüm turnuva ve etkinliklerle ilgileniyor.

Amacımız Magic severlere onların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayacak dünya çapında çeşitli turnuvalar ve etkinlikler sunmak.

Kısaca Pro Tour sisteminin tarihini, nasıl oluştuğunu ve bugünkü halini alışını açıklayabilir misiniz?

Magic oyununun ilk zamanlarında turnuvalar oyuncular tarafından çok doğal bir şekilde düzenleniyordu. Wizards hızlı bir şekilde büyüdükçe Magic oyunu için yüksek düzeyde rekabet de içeren bir turnuva yapısı geliştirmenin gerekli olduğunu gördük. Bu nedenle biz de 1996 yılında ilk Pro Tour’u düzenleyerek oyunları bir üst kademeye yükseltmeye başladık.

Başlangıcından bu yana Pro Tour gelişerek detaylandırılmış bir turnuvaya dönüştü; bugün, dünyanın dört bir yanından her yıl yüz binlerce insan Pro Tour’da oynama niteliğine ulaşmaya çalışırken binlerce oyuncu toplamda 4 milyon doları aşan ödüller için Pro Tour’da yarışıyor.

Şu anki MtG rekabetçi yapısı neler içeriyor? Rekabetçi oyun şekliyle ilgilenenler için iyi bir ilk adım nedir?

(Editörün Notu: Bunun cevabı aslında oldukça uzun)

Rekabetçi Magic’e dahil olmak için bir Grand Prix’ye katılmak oyuncular için iyi bir fırsat. Grand Prix’ler herkese açık olan iki günlük turnuvalardır; GP’ler birçok kişi için devamlı oynadıkları yerel etkinliklerden daha büyük olan rekabetçi bir turnuvada oynama ve Pro seviyesindeki oyuncularla haşır neşir olma şansıdır. GP’ler Pro oyuncular ve Pro olmak isteyenler için en az 50.000 dolarlık bir ödül sunuyor ve aynı zamanda GP’yi en üst seviyede bitirenleri Pro Tour’a davet ediyor.

Ana etkinliğe ek olarak GP’ler, oyunculara mini Magic toplanmaları gibi olan oldukça fazla yan etkinlik de sunuyor. Bu yıl 48 adet GP düzenlenecek ve her birine 1000 ila 3000’den fazla oyuncu katılacak.

Sonrasında Pro Tour var. Pro Tour’lar yalnızca davetle gidilen turnuvalar. Yılda 4 adet PT var, her birinde yaklaşık 300 yarışmacı bir araya geliyor ve bu PT’ler 250.000 dolar değerinde ödül veriyor. 2015 yılında Pro Tour turları Atlanta, Madrid, Sydney ve Honolulu’da gerçekleşecekti.

Pro Tour’a yeterlilik kazanmak için birkaç yol var; birincisi Preliminary Pro Tour Qualifier (PPTQ) olmak. Her bir Pro Tour için dünya çapında 2200’den fazla PPTQ yerel oyun dükkanlarında yarışıyor olacak.

Bir oyuncu bir PPTQ kazandığında, Regional Pro Tour Qualifier olarak nitelendiriliyor. Regional PTQ’ları en iyi dereceyle bitirenler bir sonraki yılın Pro Tour’una davetiye ve de bu etkinliğe uçak bileti kazanıyor. Benzer bir sistem aynı zamanda Magic Online oyununda da var.

Premier etkinlikleri (GP, PT) en iyi şekilde bitirenler de Pro Tour’a davetiye ve uçak biletiyle ödüllendiriliyor.

Son olarak, bir de Pro Club var. Grand Prix ve Pro Tour’lar gibi Premier etkinliklerde Pro Points veriliyor; oyuncular bu tip Premier etkinliklerde devamlı iyi sonuçlar alarak birtakım Pro Points kazanıyor ve oyuncular Pro Club’ın üyesi oluyor, üye olan oyuncular Pro Tour davetiyesi ve uçak biletiyle ödüllendiriliyor.

Bir diğer ilgi çekici etkinlik ise 73 ülkeden dörder kişilik takımların prestijli unvan ve 250.000 dolarlık ödül için yarıştığı World Magic Cup. Yarışmada temsil edilen ülkelerin sayısı takım formatında olmalarının yanı sıra tüm turlar içerisinde benim ilk tercihim olan bu turnuva için çok özel bir atmosfer de yaratıyor.

Son olarak, önemli olan bir diğer şey Premier etkinlik yapısının zirvesi olan World Championship. En iyi 24 kişinin en iyileri 150.000 dolar ve rekabetçi Magic çevresindeki birinin hayal edebileceği en prestijli unvan için savaşıyor.

Böylesine karmaşık bir sistem geliştirirken temel amaçlarınız ve odak noktalarınız neler? Herkesin memnun olduğu ve de daha çok üzerinde çalışılması gereken noktalar neler?

Öncelikle, hem katılımcı olmanın hem de izlemenin heyecan verici olduğu bir turnuva yapısı sunmak istiyoruz. Sistemi katılımcı olmanın heyecan verici olduğu bir şekilde kurabilmek için, oyuncuların kendi hedeflerini koyabilecekleri fırsatları olmaları için yollar arıyoruz ve daha da iyi olmalarını sağlamak için onları ödüllendiriyoruz; bunun yanı sıra oyun severlerin tercih ettikleri Pro’ları katılımcı heyecanıyla evlerinde izlemelerini istiyoruz.

İkinci olarak, Magic’in bir diğer önemli özelliği de global bir oyun ve topluluk olması gerçeği. Bu uluslararası özelliği etkinlik piramidimize yansıtmak ve tüm dünyadaki oyuncuların Premier etkinlikler de dahil olmak üzere yarışmanın farklı seviyelerine erişimleri olduğuna emin olmak istiyoruz.

Bir diğer öncelik ise Magic Premier etkinlik sisteminin yeni başlayanlar için de erişilebilir olmasını sağlamak –bu aynı zamanda Preliminary ve Regional PTQ’lar tarafından elde ediliyor- bunlara ek olarak Pro’lar yalnızca belirli bir turnuvada değil tüm sezon boyunca iyi performans sergileyerek turdaki noktalarını güvence altına alabiliyor ki bu da Pro Club’ın amacı.

Premier oyunlardaki katılımın geçtiğimiz yıllarda nasıl arttığına bakmak sistemin oyunculara cazip geldiğinin iyi bir göstergesi. Fakat herzaman daha iyisini yapabileceğimizi hissediyorum! Bu sebeple oyuncularımızın yorumlarını dikkatlice takip ediyoruz, düzenli olarak değerlendirip programlarımızı nasıl geliştireceğimizi düşünüyoruz.

Premier etkinlikleri canlı olarak izleyen oyun severlerin sayısı iyi bir büyümeyi de gösteriyor, şu anda her yıl aktif olarak bazı Magic oyunlarını izleyen milyonlarca kişi var. Ayrıca bu platformda daha çok içerik üretmeyi, Magic seven daha geniş kitlelere daha eğlenceli ve cazip olmayı amaçlamak gibi büyük hırslarımız da var. Açıkçası bu amacı karşılamak üzere E-Spor ve Premier Oyun Yöneticiliğini de kapsayan birkaç açık pozisyonumuz var.

Aktif olarak kaç oyuncu Pro sisteme katılıyor ve dünya çapında bu fonksiyonellikte bir sistemi korumak için nasıl yönetiyorsunuz?

Geçtiğimiz yıl 70’ten fazla ülkeden yüz binlerce oyuncu Pro Tour turuna katıldı. Temel kuralımız kesinlikle deneyimin niteliği, her bir Magic oyuncusunun nerede oynadıkları önemli olmaksızın çok iyi bir deneyim yaşayabileceklerini hissetmelerini istiyoruz.

Bu da sürekli kontrolü gerektiriyor ve de oyuncuların yaptığı yorumlar bu amacımızı gerçekleştirmemiz için bize yardımcı olma konusunda kesinlikle işe arıyor.

Geçtiğimiz yılda görmüş olduğunuz rakamların (bazı durumlarda 400’ün üzerinde oyuncu) patlamasından Pro Tour Qualifier korunacak şekilde Pro sisteme erişim artması için 2014’te Preliminary PTQ’ler tanıtıldı. Bu yıl, PPTQ ve Pro Tour arasındaki zamanı kısaltmak için ufak bir değişiklik olduğunu duyurdunuz bu niteleyici bir durum. Bu değişiklikler oyuncular tarafından nasıl karşılandı? Büyük zorlukların bazıları nelerdi? Sistemi daha başka alanlarda da geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

Preliminary PTQ ile Regional PTQ sistemi arasındaki dönüşüm iyi karşılandı, aslında Magic topluluğunda oldukça sona gelindi ve bu da Pro Tour Qualifier sisteminin bir reform için ileri gitmeye ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Fakat, hala bazı oyuncular –oyunu yeni sisteme ayarlamanın çok zor olabileceğinden veya fazlasıyla insan olduğundan- ya da eski sistem kendilerine özgü bölgelerinde problemli görünmediğinden ya da bir önceki sistemin zorluklarını çözmek için akıllarında bir başka çözüm olduğundan dolayı eski sistemden yakınıyor.

Bu, bize göre düşünce sürecimizi paylaşmak için yeni bir sistemi uygulamanın neden önemli olduğunu açıklıyor; bu sistem oyunculara daha büyük resimler sunmada, istisnalar ve sınırlamalar odaklı programlar yapmak yerine çoğunlukla işe yarayacak çözümler aramaya ihtiyaç duyduğumuzu anlamalarına yardımcı oluyor.

Preliminary PTQ çemberi ve Pro Tour arasındaki en küçük pencere yeni sistemin oyuncular tarafından tamamen anlaşılması için çok yeni olduğunu niteliyor. Birkaç hafta içerisinde daha iyi anlayacağız!

Eğer geliştirmek üzere daha çok alana bakıyor muyuz diye soracak olursanız cevap ‘’evet, kesinlikle!’’. Premier Oyun etkinliklerinin coğrafik erişilebilirliği listemizde formatların çökmesi kadar öneme sahip. Bölgeden bölgeye çalışan bazı farklı format tiplerini gözlemliyoruz ve bu sebeple kesin bir denge sağlaması için bu noktaya dikkat etmek istiyoruz.

Ek olarak, etkinliklerimizi sürekli heyecan verici kılmanın yollarını arıyoruz mesela yakın zamanda, geri gelenlerin oynadığı Pro Tour’un En İyi 8 kısmını bir değişiklik yapmak adına en iyi beş maçına dönüştürmeye karar verdik.

İlaveten, yayın ekibimize yeni bir yeteneğin eklendiğini de yeni duyurduk; Magic topluluğunun çeşitliliğini daha iyi temsil etmek için iyi bir fırsat olacağından dolayı bu hareketle ilgili olarak çok heyecanlıyım.

Küçük ya da büyük çapta, değişiklikleri beklmeye devam edin!

Wizards ve Magic ile ilgili bizi neler bekliyor? Bu yıl ve 2017’de oyuncular hangi yenilikleri deneyimleyecek?

Aslında şu an biraz erken, hala 2017 için çalışıyoruz; önümüzdeki birkaç ay içerisinde gelecek yıl Pro Tour’un nerede olacağını ve tabii ki Grand Prix etkinliklerinin tamamını sizin paylaşabiliyor olacağız.

Okurlarımız için son birkaç cümle alabilir miyiz?

Sizin yorumlarınızı duymayı her zaman bekliyoruz! Rekabetçi oynamayı sevseniz de sevmeseniz de Premier etkinlikleri izleyin, sizin eleştirileriniz çok önemli – teşekkürler!

Kaynak: http://esportsobserver.com/wizards-of-the-coast-on-how-to-run-a-tournament-for-hundreds-of-thousands-of-players/