Kristian “k0nfig” Wienecke, HLTV Confirmed’in son bölümünde turnuvalarda kalabalığın oyuncular üzerinde yaratabildiği olumsuz etkiler ve Counter-Strike turnuvalarında oyuncuların yaşadığı problemlere değindi.

Danimarka’da düzenlenen ESL Pro League Season 10 Finallerinde yaşanan bazı olaylardan sonra kalabalık önünde oyun oynamayla ilgili tartışmalar yeniden patlak verdi. Tartışmaları fitilleyen olay mousesports ve Astralis arasındaki maç oynanırken gerçekleşti. Danimarkalı taraftarların tezahüratlarının Andreas “Xyp9x” Hojsleth’ın karşı takımın iki oyuncusunun yerini saptamasına yardımcı olduğu ve oyuncunun oyunu buna göre oynadığı görüldü.

Xyp9x ve Robin “ropz” Kool sonrasında konuyu Twitter’a taşıyarak kalabalık ortamlarda oynanan maçlarda maçların yansıtıldığı dev ekranlar, gürültü yaratan ses sistemleri ve tezahürat eden kalabalığın oyunun rekabetçi bütünlüğüne zarar verip vermediğini tartıştılar.

Ropz bir tweetinde “Kalabalıkla birlikte duvarların arkasını görebiliyor gibisiniz, neredeyse bakmadan düşünmeden bomba bile atabilirsiniz. Sesler ve tezahürat o kadar yüksek ki eğer birden heyecanlanır ve bağrışırlarsa yakınlarınızda bir düşman olduğunu hemen anlıyorsunuz.” diyerek taraftarların oyuncuları ne kadar etkileyebileceğini anlatıyor. Xyp9x de bu konuda ropz’u desteklerken taraftarların arenalardan uzaklaştırılması veya maç sonuna kadar tezahüratı yasaklama gibi taraftarların heyecanını ve eğlencesini baltalayacak yollara gidilmeden bir çözüm bulunulması gerektiğine dikkat çekiyor ve “Asıl mesele taraftarların heyecanı ve eğlenmesi. Bir sandalyede otururken sizi izleyen binlerce destekçiyle birlikte maçı sürdürmekten, maçı onlarla oynamaktan daha heyecan verici ve eğlenceli bir şey yok.” diyor.

Complexity takımından bir oyuncu da ropz ve Xyp9x ile aynı konuya değinerek rakipler arasında genelleşmiş bir fikir birliği gibi görünen ses geçirmez kabin kullanma çözümünü gündeme getirdi. K0nfig kameralara “Bence taraftarlara yaptırım uygulamak bir seçenek değil, hiç hoş olmaz.” diyor ve ekliyor “Bence herkes siyah ses geçirmez kabinlere sahip olmalı. Hem dışarıyı hem de içerideki diğer oyuncuları görmenizi engelleyecek bir kabin. Bence bu harika bir çözüm olurdu.”

Xyp9x ise tamamen ses geçirmez kabinlerin üretilmesi ve oradan oraya taşınmasının yüklü bir meblağa patlayabileceğini ve bunun yanı sıra yangın tehlikesi sebebiyle arenalarda kapalı kabinlerin bulundurulmasıyla ilgili bazı kurların ve yasakların olduğunu duyduğunu söyledi. CSPPA (Counter Strike Profesyonel Oyuncular Topluluğu) kalabalık içinde oynanan turnuvaların oyunun rekabetçi bütünlüğü için en iyi çözümleri denemek ve bulmak için farklı turnuva organizatörleriyle tartışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz