Her yer MOBA her yer… Neyi oynayacağımıza da eskisi gibi karar veremiyoruz işin kötü tarafı. Asya ülkelerinde yapılan popüler MOBA’ları kopyala – getir modelinin aslında bir işe yaramadığının ve sektörün farklı şeylere ihtiyacı olduğunun bilincinde olan Crytek gibi geliştiriciler ise daha kaliteli ve özgün bir yapıya sahip oyunlarla karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü geliştirici firma çerez gibi bir oyun geliştiriyor. İçinde  hikâyelerden ve efsanelerden bildiğimiz Kırmızı Başlıklı Kız, Nicola Tesla ve Fenrir gibi 30 karakter bulunuyor. İsmi de Arena of Fate!

Şu anda kapalı beta döneminde eğer anahtarınız varsa indirip yavaş yavaş öğrenmeye başlamanızı tavsiye ediyorum. DOTA 2 ve League of Legends ortamında bulunan o sinir stresten ayrılmanızın tam zamanı. Ancak 20 dakika süreniz var ona göre dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. MOBA türü için sürekli kullandığımız eSpor kelimesi  Arena of Fate’te de karşımıza çıkıyor. Şaka değil 20 dakika süreniz var ve 10 puanı toplayan ya da süre bitiminde en çok skoru olan takım oyunu kazanıyor. Kurallar basitçe bundan ibaret.

Anahtarım var, giriş yaptım ve sonra?

Karşınıza tabi ki de anında karakterinizi seçeceğiniz ekran gelmiyor. İlk olarak isminizi belirliyorsunuz ve başlangıçta kullanacağınız 3 karakteri seçiyorsunuz. Bunlar size ücretsiz olarak verilen 3 karakter oluyor. Bunlar dışında bir karakteri maç oynayarak kazandığınız oyun içi altınlarla alabiliyorsunuz. Bundan sonra da size bir kulüp seçme hakkı veriliyor. Şu anda kapalı betada bulunan 8 standart kulüp arasından istediğinizi seçebiliyorsunuz. İlerleyen süreçlerde kendi kulübünüzü kurmanızı sağlayacak fonksiyonlar da aktif edilecek. Kapalı beta sürecinde bunlar aktif değil ne yazık ki. Kulüpleri takım olarak düşünebilirsiniz.  Kulüpler sadece takım maçı yapmanıza yarayan bir özellik değil. Kulüp içinde size ün kazandıracak bir takım özellikler bulunmakta. Oyundaki aktifliğiniz, kazandığınız oyun sayısı ve seviyeniz sizi kulüp sayfasında bulunan en iyiler listesine girmenizi sağlayacak. Belki ileride bunun sizin için bir avantajı olabilir ama şu an için net bir bilgi yok.

2

Onun dışında kulüp sayfasında yazışma penceresi ve kulüp oyunlarını gösteren bölümler de bulunuyor. Aynı anda 3 farklı kulüpte bulunabiliyorsunuz. Ancak ikincisini seçerken oyun içi para ve üçüncüsünü seçerken de gerçek para ile aldığımız Arena Credit birimiyle ödeme yapmanız gerekmekte. Birden fazla kulüp seçmenin ne gibi avantajları vardır bunu ben de bilmiyorum ama kapalı beta sürecinde hepsi ücretsizdi ve kullanmamak için hiçbir neden de yoktu.

1

Ana sayfamızda 3 farklı sekme bulunmakta. Soldaki sekmede hesap istatistikleriniz yer alıyor. En çok oynadığınız 3 karakter, bu karakterlerle kazandığınız maç sayısı ve öldürdüğünüz oyuncu sayısı gösterilen bilgiler arasında. Onun üstünde de kazandığınız ödüller, toplam kulüp puanınız, galibiyet puanınız ve kazandığınız en değerli oyuncu ödülü (MVP) sayısı yer almakta. Ortada bulunan sekmede kulüplerinizin özet bilgileri ve kulüp sohbet kutuları yer alıyor. En sağda ise oyun ile ilgili haberlerin yer aldığı bir sekme bulunmakta.