Oyununuzu daha iyiye taşımak için tekli dereceli sıralarda kullanabileceğiniz 3 basit ama etkili yöntem var. Bunlar etkili minyon biçme, minyon dalgası kontrolü ve pozisyon almanın temellerinden oluşuyor. Bu rehberdeki amacımız dereceli sıralarda yükselmenize yarayacak bu yolları göstermek. Hazırsanız başlayalım;

  • Minyon biçmeyi öğrenmek

League of Legends’da altın kazanmanın en etkili ve en kolay yolunun minyon biçmek olması çok da büyük bir sır değil. Bu konudaki önerim botlara karşı bol bol “son vuruş” alıştırması yapmanız. Fiddlesticks ve LeBlanc ise bu konuda biçilmiş kaftan. Yetenek kullanmadan sadece düz vuruş yaparak yapacağınız 5-10 dakikalık alıştırmalarla farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz. Dereceli oyunlara başlamadan önce veya haftada 2 kez yapacağınız bu alıştırmaların karşılığını dereceli oyunlarda altın olarak alacaksınız.

  • Minyon dalgası kontrolü 

Minyon dalgasını kontrol etmek sadece koridorunuzda değil, bütün oyun için önemli bir faktördür. Şampiyonluk ligi maçlarında sunucular ve yorumcular sık sık minyon dalgasını kontrol etmenin öneminden bahseder, maçları az da olsa takip ediyorsanız profesyonel oyuncuların bunu çok iyi yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Bu başlık altında minyon dalgasını kontrol etmenin 3 yolu olan freezing, shoving ve turtling’i inceleyeceğiz.

Freezing; Koridoru dondurmak. Daha da açmak gerekirse minyonları kendi aralarında savaşa bırakıp, sadece son vuruş yapmaya denir. Minyonları dondurmanız koridordaki rakibinizin minyon almasını engellemenizin en kolay yoludur. Canı azalan minyonu yarı canda kesmek yerine canının iyice azalmasını bekleyip yapılabilecek son vuruşu yaparak koridoru dondurabilirsiniz. Koridor safhasında minyonları kendi kulenize yakın bir yerde dondurarak ormancınızın koridora baskın yapmasını kolaylaştırabilir, minyonlar kendi aralarında savaştığı sürece rakibinizi dürtebilir hatta yeteri kadar hasar verdiğinizde -rakibiniz farm yapmakta ısrarcıysa- bedavadan skor alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise rakibinizden çok üstünken koridoru dondurmanıza gerek olmadığı. Bu durumda koridoru iyice ittirip takım arkadaşlarınızı çağırarak kule altı rakibinizi katledip haritadaki diğer görevlere yönelmelisiniz.

Shoving; Bu terimi  Türkçe’ye “hızlıca ittirmek” olarak çevirebiliriz. Peki koridor ne zaman hızlıca ittirilir?

Örnek senaryo; Örneğin üst koridorda oynuyorsunuz ve rakibiniz alt koridora ışınlan attı, fakat sizin ışınlan büyünüz bekleme süresinde. Böylesi bir durumda yapmanız gereken şey bütün yeteneklerinizi kullanarak kendi minyonlarınızı kuleye öldürtmek. Böylece rakibiniz alt koridordan skor çıkarsa bile onun skorla aldığı altını siz minyonlarla alacak, kendi minyonlarınızı da kuleye öldürttüğünüz için rakibinizi minyon sayısında geriye düşüreceksiniz. Hatta karşı ormancıyı da alt koridordaki baskında görürseniz rakibin üst orman bölgesini mümkün olduğunca çabuk temizleyerek yine siz altında öne geçerken rakibinizi orman güçlendirmelerinden mahrum edebilirsiniz.

Turtling; Türkçe’de tam kabuğa çekilmek olarak çevirebileceğimiz bir sözcük. Hani kule dibi güvenli güvenli minyon kesiyoruz ya, işte turtling o oluyor. Genellikle oyun sonu kompozisyonlarında, erken safhası güçsüz, güç patlamasına ulaşmak için belirli eşyalara ve belirli zamana ihtiyaç duyan şampiyonlarda kullanmalısınız. Nasus’u ele alalım. Yeterince güçlenmesi için Sömürü Darbesi(Q) yeteneği ile bol bol minyon kesmesi gereklidir. Böyle durumlarda rakibin minyonları kulenizin dibine ittirmesini bekleyip, kule vuruşu ile birlikte minyonları kesersiniz. Kule altı minyon biçmeye de aynı şekilde botlu oyunlarda çalışabilirsiniz. Böylece rakibinizle aranızda minyon farkı açılmayacak, dolayısıyla altında da geri kalmayacaksınız. Ayrıca koridorunuzu baskına müsait bir pozisyona getirmenize yarar.

  • Pozisyon almanın temelleri

Doğru pozisyon almak, öğrenmesi zor, ustalaşması daha zor olan bir konudur. Bu yüzden maçlarda iyi pozisyon alan profesyonel oyuncular hem topluluk hem de sunucular tarafından sık sık takdir edilir. Lakin bu demek değildir ki senin benim gibi sıradan çinko karbon oyuncular doğru pozisyon alamaz. Gayet de alırız. (Yine de şampiyonluk liginde oynanan şampiyonu görüp aniden gelen bir gazla dereceli oyuna girmemenizde fayda var)

Örneğin saldırı gücü taşıyıcısının pozisyon alması rakipten en uzak mesafeden ölüm şansını en aza indirip çıkarabildiği en yüksek hasarı çıkarmasıdır. Tekli dereceli sıralarda yapılan en büyük hata ise tank rolünü üstlenen oyuncuların görevini karşı taşıyıcıları öldürmesi gerektiğini sanmasıdır. Hepimiz mutlaka saldırı gücü taşıyıcısı veya yetenek gücü taşıyıcısı oynarken Leona, Alistar gibi destek şampiyonlarını oynayan takım arkadaşlarımızın bizi yalnız bırakmasına şahit olmuşuzdur. Tank karakterlerin görevi karşı takımdaki şampiyonları öldürmek değildir. Bu hataya düşmek yerine sizin taşıyıcılarınıza ulaşmak isteyen şampiyonları taşıyıcılarınızdan uzak tutmalısınız. Siz tank olarak rakibin arka safhalarına ulaşmaya çalıştıkça takımınızdaki taşıyıcıları saldırıya açık bir pozisyonda bırakacaksınız, böylece yeterli hasar çıkmayacak ve savaşı kaybedeceksiniz. Bunun yerine takımınızdaki taşıyıcıları korumalı, onlara ulaşmak isteyen şampiyonları onlardan uzaklaştırmalı veya yakınlaşmalarını engellemelisiniz. Arkaya ulaşmaya çalışmak yerine en yakındaki şampiyona hasar vermelisiniz, karşınızda hiç bir zaman ölmeyeceğini düşündüğünüz Darius olsa bile.

Suikastçi şampiyonlara değinmeden olmaz. LeBlanc, Zed gibi şampiyonlar oynarken rakibin sizi görmeyeceği bir noktada bulunmalı, rakip takımın sizi yavaşlatabileceği, yerine mıhlayabileceği yetenekleri kullanmasını beklemelisiniz. Sizi durdurabilecekleri yetenekleri kalmadığından emin olduktan sonra karşı takımın en büyük hasar potansiyeli taşıyan taşıyıcılarını ortadan kaldırmak için hamlenizi yapmalısınız.

Buraya kadar geldiyseniz artık hayalinizdeki lige ulaşmaya bir adım daha yakınsınız demektir. Egomuzun kurbanı olmayalım, ben zaten çok iyi oynuyorum diyerek kendinizi gelişime kapatmayalım. O kadar iyi oynasaydık zaten şampiyonluk liginde oynuyor olurduk, kendimizi kandırmaya gerek yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz