Counter-Strike’ın 1.1 yamasından beri en çok oynanan haritası oldu Dust2. Hatta o kadar popüler oldu ki, neredeyse her sıradan CS oyuncusu haritayı öğrendi. Bu da normalde oluşan CT-T dengesizliğini ortadan kaldırmış oldu. Mevcut harita havuzunda ise yan etmenler dışında işiniz tamamen taktiğe bakıyor. Hal böyle olunca biz de size CT tarafında nasıl savunma yapabileceğinize dair taktikler verelim dedik.

Haritadaki bölgelerin isimlerini buradan görebilirsiniz.

Yıllar boyunca Dust2 oynaya oynaya, öle dirile, varılan nokta şu ki, bomba alanlarını teröristlerin saldırdığı anda ölümüne savunup adam kaybetmektense, mümkün olan yüksek hasarı verip geri alma(retake) için plan yapmak en mantıklısı. Özellikle A bölgesine uzun(long) ve kısa(short) bölgelerinden yapılan saldırılarda saklanacak yer neredeyse yok. B’de orta(mid) desteği ile durum tam olarak böyle olmasa da aynı anda ve planlı yapılan saldırılar gayet etkili.

Hazırlık

Bizim tavsiyemiz, el başlar başlamaz iki kişinin uzuna gitmesi. Arkadaki CTnin atacağı flaş bombası ile ilk giden oyuncu rahatlıkla çukura(pit) atlayabilir. Eğer ortalık sakinse, ikinci CT takımın geri kalanına göre A’ya veya ortaya dönebilir.

Üçüncü CT kısayı merdivenlerin tepesinden gözlerken, B hızlı hücumu(rush) gibi durumlarda CTSpawn’a atlayıp destek verebilecek konumda olmalı. Eğer orta alanda terörist yoksa ve orta temizse, üçüncü CT biraz daha ilerleyip alt tünel kısmından takımına bilgi sağlayabilir.

Dördüncü CTnin görevi ise orta alan. Gerektiğinde kısaya ve catwalka kulak kabartabilecek, gerektiğinde ortadan rushlayan teröristleri durdurma gücüne sahip olacak biri olmasının yanı sıra, karşı takımda AWP kullanan oyuncu karşısında da mücadele vermesi gerekebilir. İşlerin karışması durumunda ise takımına çekildiğini bildirmelidir.

Beşinci CT ise B muhafızı olacak. Ne yakın ne uzak bir konumda olursanız hasar verip geri çekilme ve takımını bekleme kısmında yeterli zamanınız olacaktır. Middeki oyuncunun içeriye flaş atması ise sizin hem geri çekilmenizi, hem de etkilenmemeniz halinde kör terörist öldürmenizi sağlayabilir. Bu da işleri kolaylaştıracaktır.