Pekala, “Dust2 ve taktik mi?” diyenlerinizi duyuyor gibiyim. “Herkes aynı yerden rush yapsın ya da iki farklı yoldan girip çapraz ateşe alsın olsun bitsin!” Eh, durum bu kadar kolay olsaydı Dust2 CS:GO’nun en çok oynanan ve dengelerin en hızlı değiştiği haritası olmazdı.

Biz de sizlere bu yazımızda Terörist takımındayken offensive(saldırgan) bir yol izleyerek düşmanı nasıl elimine edeceğinize dair birkaç taktik anlatacağı

Öncelikle söylemekte fayda var, plansız yapılan hücum(rush) eylemleri size oyunu asla kazandırmayacaktır. Bazı durumlarda karşı tarafın dizilişine bağlı olarak size birkaç el kazandırabilir ama oyunu asla kazandırmaz. Sizlere anlatacağımız “planlı rushlar” ile bu sorunu ortadan kaldırabilmeyi umuyoruz.

İlk olarak buradan bölgelerin adlarını bilmiyorsanız bakabilirsiniz.

B Bölgesine Ayrılarak Gitmek

Bu iş için öncelikle yapmanız gereken B-bomba bölgesinde bulunan CT oyuncularının diğer oyunculardan yardım almasını engellemek. Bunun için de takımınızdan birisinin CT-spawn bölgesine sis bombası atması gerekiyor. Ardından kendi aranızda kararlaştırdığınız formasyonda hem ortadan hem de tünellerden –alt ve üst- flaş bombaları öncülüğünde ilerlemelisiniz.

Hepsi bu kadar değil tabii ki. CT-spawn’a sis bombası atsanız ve kısa(short) yolu izliyor olsanız bile CT oyuncularının uzun(long) yoldan gelip ortadan ve T-spawn bölgesinden sizlere baskı yapması işten bile olmayacaktır.

Bu yüzden CT-spawn bölgesini sislemeden önce oyuncularınızdan birisinin uzun yol kapısı ya da yapabiliyorsa çukura(pit) gitmesi ve oradan geçmeye çalışan CT oyuncularını taciz ederek onları CT-spawn ya da kısa yoldan gitmeye zorlaması gerekiyor.

Takım arkadaşlarınız tünellerden ve ortadan B’ye girmeye hazırlanana kadar o bir arkadaşımızın long bölgesinde kalması çok önemli. Herkes hazır olduğunda uzundaki oyuncu A bölgesine giderek ortayı-mid- izleyebilir, şanslıysa birilerini yaralayabilir ya da öldürebilir. En kötü ihtimalle de ortadan B’ye girmeye çalışan kişileri sayıp, konumlarını bildirerek takım arkadaşlarına istihbarat sağlayabilir.

Bizim tercih ettiğimiz B’ye saldırma formasyonu; bir kişinin tünellerden, kalan üç kişinin ise ortadan baskı yaptığıdır. CT-spawn’daki sis kalkar kalkmaz ortadaki üç silahşör arkadaşımız o bölgeyi hızlı bir şekilde kontrol edebilir ve tüneldeki oyuncu da flaş bombalarıyla B’de bulunan CT oyuncuları için hayatı eziyet haline getirebilir. Gerisi nişan yeteneğinize bakıyor…