Başlamasına bir haftadan az bir süre kala IEGC sonunda Rio de Janeiro’daki British House’da gerçekleşecek eGames Pop-up event’in içeriğini açıkladı.

Söylenilene göre event bir adet Smite gösteri maçı ve Super Smash Bros turnuvasından oluşacak. eGames’in sitesine göre aralarında EVO turnuvasının şampiyonu Ally, Smash Factor 5’in kazananları Leo, Larry Lurr ve J Miller gibi dünya çapındaki en yetenekli oyuncuların yer alacağı bu event ESL tarafından yayınlanacak.

IEGC Nedir

The International eGames Committee (Uluslararası eOyun Komitesi) ilk kez Nisan 2016 Londra Oyun Festivalinde duyuruldu. Kar amacı gütmeyen kuruluş,  International Olympic Committee (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) ve İngiliz hükümeti tarafından aldığı destekle eGames’i, “Espor’un Olimpiyatlarını” organize edecek.

Mayıstan beri IEGC bir danışma kurulu oluşturdu, kurulun üyeleri şu şekilde:

  • Ukie’nin CEO’su Jo Twist
  • European Gaming League’in kurul üyesi Andy Payne
  • MBE’in kurucusu ve Playmob’un CEO’su Jude Ower
  • Brezilya Uluslararası Espor Konfederasyonu başkanı Daniel Cossi
  • Hi-Rez Studio, Avrupa Yayıncılık bölümünün başkan yardımcısı Veronique Lallier
  • Pinewood Group, Pinewood Corporate Affairs müdürü Andrew Smith

Bir danışma kurulunun olması her ne kadar güzel bir şey olsa da, nasıl seçildikleri, kurulda ne kadar kalacakları, ‘ilk dalga’dan sonra kaçının orada kalacağı bilinmediği sürece topluluk için pek bir anlam ifade etmiyor. Aynı zamanda bu üyelerin “eGames’e iyi bir yönetim kazandırmak, eGames hareketini ön plana çıkarıp geliştirmek, çeşitlilik ve kapsam kavramlarını çekirdeğinde tutmak için” ortaya ne koyduğunun bilinmesi gerekiyor. Amaçlarına uygun hareket edebilmek için IEGC’nin biraz daha şeffaflığa ihtiyacı var denebilir.

Etkinliğin Anlık Olması Endişesi

Yapısal sıkıntılar bir yana, eGames duyurulduğundan beri insanların aklında bunun da bir “pop-up”, yani anlık belirip sona eren, oyuncuları davet etmeyi düşünmeyip (yaptılar maalesef) izleyicileri hayal kırıklığına uğratan bir etkinlik olması korkusu vardı. Yapılan son duyuruda belirtilen iki oyunla (onların da küçük kapsamlı olmasıyla), katılacağı onaylanan oyuncuların çok az olmasıyla beraber bu endişe yoğunlaşmaya devam ediyor.

Çok geç yayınlanan duyuruyu bir kenara bırakırsak, SMITE Brezilya’da Level Up’ın Ürün Müdürü Henrique Fajardo’nun basın açıklamasında “Brezilya’nın bazı en iyi SMITE oyuncularının bu ilk etkinliğe katılacağı” bilgisini veriyor. Ancak kim katılacak, hangi takım katılacak, tam olarak etkinlikte kim var, bunlar belli değil.

Daha da kötüsü, eleme sürecinin açıklanmamış olması. Eğer turnuvanın hedefi “esporun geleceğini şekillendirmek” ve bunun için de “ulusal gurur” ile övünmekse, eleme sürecinde biraz şeffaflık iyi bir fikir olabilir. Şu anki durum sadece ‘seçildiği’ için gurur duyan kişilerden oluşuyor, hem de sebebini bilmeksizin.

Önemli Mi?

Bu rekabetin madalyadan başka verdiği bir ödül yok, ki onlar da resmi Olimpiyat madalyaları değil. Şu zamana kadar gerçek eGames’in 2018’de Güney Kore ve 2020’de Japonya’da olacağını tasarlayan bir ‘pop-up’ etkinlikten başka bir şey değil.

Bu zamana kadar umudumuz eGames’in elemelerdeki sıkıntıları çözüp, daha fazla oyun ve oyuncu bulması, vaadettiği “rekabetçi oyunculuğun doruk noktası” rüyasına ulaşması. Şeffaflıktan uzak, önemli bildirimleri ve kararları son dakikaya bırakan bir yapıda devam etmeleri organizasyonun toplum tarafından batırılmasına yol açmaktan başka bir işe yaramayacak. Espor’a bir şekil verecekleri kesin, ama iyi bir yönde değil.