Overwatch, Blizzard Entertainment tarafından 24 Mayıs tarihinde piyasaya sürüldü ve satışları gerçekleştirildi. Daha önce kapalı betada olan oyunda çok fazla hareket kabiliyeti ve yetenek atışları bulunuyor. FPS oyunları oynuyorsanız, hızlı aksiyon arıyorsanız Overwatch’un önerilebilecek türden bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Bu oyunun piyasaya çıktıktan sonraki aşaması ise çok fazla ilgi gördü ve eSpor olarak Overwatch kategorisi açıldığı söylentisi çoktan yayılmaya başladı bile.

Oyuna Giriş, Karakter ve Takım Analizi

Başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki daha önce Quake, Team Fortress vs. oynadıysanız oyuna adaptasyon konusunda zorluk çekmeyeceksiniz.
Oyuna giriş yaptığımızda bizi Blizzard’dan başarılı bir sinematik video karşılıyor. Sonrasında ise tutorial (eğitim) modu karşımıza geliyor. Oyunun tanıtımında tartışılan fakat sonrasında yeniden düzenlenen karakterlerden biri olan Tracer ile Crosshair ekrana çıkıyor. Tutorial aşamasında oynanılan karakter ise Soldier 76. Oyunda Q ve Ulti olmak üzere her karakterin farklı 2 özelliği ve 1 silahı mevcut.

lel

Tutorial oynandıktan sonra ise her karakteri “Practice Range” alanında deneyebiliyoruz.

Oyundaki karakter sayısı 21. Bunlar 5 Tank – 4 Medic – 6 Offense – 6 Defense olmak üzere ayrılmış ve güç açısından dengelenmiş karakterler. Ultilerin dolma süresi ise karşı rakibe verdiğimiz hasara, kritik vuruşumuza bağlı bir etken. Bu süreler her karakterde eşit, dolması ise oyuncular için sıkıntı yaratmıyor, çünkü seri kill streak yaptığımız anda kendisini aniden kullanıma hazır görüyoruz.

lel

Ana menüye geçtiğimizde ise “Highlights” kısmından geçmiş maçlarımızı izleyebiliyoruz. “Play” dediğimizde karşımıza Tutorial modunu tam olarak oynayıp oynamadığımız ve isteğimize göre geçip geçmemeyi soruyor. Tavsiyem “Tutorial” kısmını oynayıp, tam anlamıyla modları görmeniz ve karakterleri denemeniz.

lel

Karşımıza 4 oyun modu çıkıyor.

Quick Play” kısmı 6 vs 6 oynayabileceğimiz bir bölüm. Oyundaki senaryolardan bahsetmek gerekirse “Nakliye” ve “Ele Geçirme” olarak 2 farklı hedef ve amaç doğrultusu mevcut.

lel