MMORPG dışındaki çoğu tür oyunlarla haşır neşir biri olarak, bir oyuncunun ve bir eSporcunun gözünden Logitech’in tasarımsal ve teknolojik olarak en başarılı ürünlerinden biri olan G502‘i inceleyeceğim. Evet, mouse çıkalı 2 sene oluyor, “herkes inceledi zaten” de diyebilirsiniz. Fakat hiçbir zaman her şeyi “ilk” ve “en hızlı” biz yazacağız diye bir kuralımız olmadığı için bu incelemeyi şimdi yazmakta bir sakınca görmüyorum. Bunun dışında G502’yi zaten yeni kullanmaya başladığımı da ekleyeyim.

Tasarım

G502, Logitech’in tasarımda oldukça değişime gittiği bir ürün. Önceki modellerden biraz daha ergonomik olduğu aşikar. Özellikle hem sol hem de sağ tarafta yer alan kauçuk kavrama alanları, pençe tutuşuyla (claw grip) mouse kullanan oyuncular için birebir. Ayrıca mouse’un metalik dış yüzeyi uzun süreli kullanımda elinizin terlemesini de önlüyor, ki bizim gibi saatlerce ekran başında takılı kalan kullanıcılar için bu önemli bir özellik.

logitech g502 -1

Cihazda programlanabilir 11 farklı tuş bulunuyor. Bu kadar tuş fazlalığı gözünüzü korkutmasın, çünkü tuşların dizilimi çok akıllıca yapıldı. Biri hariç: “G Geçişi” tuşu. Baş parmak için ayrılan bölümün hemen bitişiğinde olan tuş. Benim gibi eli büyük bir FPS oyuncusu iseniz ve CS:GO gibi anlık hataların pahalıya mâl olduğu oyunlar oynuyorsanız G tuşu baş belası olabiliyor. Yanlış bir hareketle G tuşuna basılı tutmanız durumunda aynı anda sol tuşa tıklarsanız, düşman nişangahın önündeyken ateş edememe gibi öfke krizi geçirebileceğiniz sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. En azından alışma sürecinde. Ondan sonrasında bu sorun nadir karşınıza çıkacak. Siz yine de P90’la rush atarken dikkat edin.

DPI ayarlarıyla oynayabildiğimiz iki tuş sol tuşun hemen yanında ve çok iyi konumlandırıldı. Çatışmanın ortasında kalsanız bile DPI hassasiyetini hızlı bir şekilde sorunsuz olarak değiştirebiliyorsunuz. Onun altında konumlanan ve genelde ileri – geri tuşu olarak ayarlanan tuşlar da baş parmağınızla hiç zorlanmadan kullanılabilir durumda. Bunun dışında Logitech, kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlaması için tekerleğin daha hızlı döndürülmesi için bir direnç tuşu ekledi. Bu tuşa basarak tekerleğin çok daha hızlı dönmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca o tuşun hemen gerisinde Logitech Gaming Software’de mouse’unuza özel ayarladığınız profiller arasında geçiş yapabilmeniz için bir tuş daha bulunuyor. Böylece oyunlar arasında geçiş yaparken, aynı hızda mouse profilleri arasında da geçiş yapabileceksiniz. Bir de, tekerleğin yapıldığı malzeme yüzünden malesef hızlı bir şekilde kir biriktirdiğini de belirtmem gerekiyor.

logitech g502-2

G502’nin en önemli yeniliklerinden biri de alt yüzeyindeki manyetik kapaklı ağırlık ekleyebileceğiniz bir bölüme sahip olması. Kolayca çıkarılabilen kapak sayesinde 3,6 gramlık ağırlıkları, bölmelerin herhangi birine ekleyerek mouse üzerindeki hakimiyetinizi bir üst düzeye çıkarabilirsiniz.