Teknoloji

Logitech’in piyasadaki en çok kesinliğe sahip olduğunu iddia ettiği sensör, gerçekten de öyle olabilir. Ortalamanın altında bir mousepad’le bile sorun yaşamanız pek olası gözükmüyor. Düşük ve yüksek hassasiyette dahi herhangi bir kayıp yaşamadım.

Logitech Gaming Software ile birlikte mouse’u istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Yazılım, bilgisayarınızda yüklü olan oyunları tespit edip ona göre otomatik makro ayarlaması yapabiliyor. İstediğiniz tuşa istediğiniz makro ayarını yapmanız oldukça kolay. Ayrıca her profile beş farklı DPI geçiş değeri ekleyip, DPI hassasiyet tuşlarıyla istediğiniz anda hassasiyeti azaltıp yükseltebilirsiniz.  200 – 12000 DPI değerleri arasında yapacağınız beş farklı hassasiyet aşaması, oynadığınız oyunda en hızlı, en keskin ve en hassas hamleleri yapmanızı sağlayacak. DPI değeri ne kadar yükselebiliyorsa, mouse’da kullanılan işlemcinin ve sensörün sahip olduğu kabiliyeti ortaya o kadar iyi çıkarabildiğini biliyoruz ama 12000 DPI değerinde oyun oynayacak birinin olmadığını da biliyoruz. Artık DPI değerlerinin bir pazarlama amacı olduğunu fark etmenin zamanı geldi herhalde?

logitech g502-3

Yazılımda mouse üzerinde bulunan DPI kademe ve G logosu ışıklandırmalarının ayarlarının da yapılabildiğini belirteyim.Yazılımın en önemli bir diğer önemli özelliği ise yüzey ayarlama. Bu özellikle beraber G502’yi plastik bir mousepad dahil herhangi bir yüzeye çok kolay bir şekilde kalibre edebilirsiniz.

Örgülü kabloya sahip G502 için kablo tutucu almanız hem kablonun ömrünü uzatacaktır hem de kullanım rahatlığı sağlayacaktır.Bunu göz ardı etmemenizi öneriyorum, çünkü bazı kullanıcılar uzun kullanım sonucu kablonun yıprandığından şikayet ediyor.

Performans

Yıllardır Deathadder kullanan biri olarak G502’ye alışmam çok uzun sürmedi. Yukarıda da dediğim gibi G tuşu arada sırada sıkıntı çıkarsa da onun dışında her şey mükemmel. Hızlı ve ani hamleleri ne kadar iyi yapabildiğimi görebilmek için CS:GO ve Quake Live‘da bayağı test etme fırsatı buldum. Ergonomik yapısı sayesinde hassas vuruş yapmam gerektiğinde “aim”i her zaman istediğim gibi alabildiğimi söyleyebilirim. Özellikle de baş parmak için tasarlanan kauçuk alan, elimin yüzeyle temasını önemli ölçüde azaltarak daha az hata yapmamı sağladı.

Programlanabilir tuşları denemek içinse League of Legends ve Heroes of the Storm oynadım. Tuşların birbirlerine çok yakın olmaması yanlış tuşlara basmamı engelleyerek, dereceli oyunda küfür yememi engelledi diyebilirim. Çünkü tuş sayısı artarsa mouse üzerindeki hareket alanınız da bir o kadar azalıyor ve yanlış bir tuşa basma riskiniz de bir o kadar artıyor. Bu yüzden G502’nin tuşlarının farklı yerlerde konumlandırılması bu yüzden önemli.

Sonuç olarak Logitech, G502’le beraber önceki mouse’larda yer alan hantallığı ortadan kaldırarak daha şık, daha ergonomik, daha kullanışlı ve daha güçlü bir ürün ortaya çıkarıyor. Birçok türde oyuna uyumlu olması sebebiyle, geniş yelpazede bir oyuncu kitlesine ulaşarak, çoğu oyuncuyu büyük bir dertten kurtardığını da söyleyebiliriz. Ortalama 250 TL‘lik fiyatıyla bütçeyi biraz zorlasa da buna kesinlikle değeceğini size söylemeliyim.