Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Ben Brode’un Hearthstone’u bekleyen tehlikeler başlıklı bir videosu üzerinde konuşmuştuk.

Oyundaki kartların sayısının artması, tasarım aşamasında her bir kartın diğer kartlarla olan etkilerinin giderek karmaşıklaşması, metada decklerin tekdüze bir hal alması, daha çok kartın özellikle basic ve common kartların değerlerinin giderek azalması hatta yeni başlayan oyuncuların var olan oyunculara yetişebilmek için oyunu daha P2W (Pay to win) hissetmeleri gibi bir takım sorunları vardı Hearthstone’un. Çözüm yolları arasında power pack kullanımı, yeni oyuncuların birbiriyle match-making sistemine göre karşılaşması gibi bir çok öneri aklımıza gelmişti. Fakat Blizzard tabi ki bu sorunların hepsini ortadan kaldıracak en verimli çözümle geldi: Standard Format.

Nedir Standard Format?

Standard Format, deckinize koyduğunuz kartların sınırlandırılması ile ilgili bir oyun kuralı getiriyor. Takvim yılı olarak geçen sene ve bu sene yayınlanmış kartların yanında Classic ve Basic setteki kartların kullanılabileceği bir oyun formatı diyebiliriz. Standard Format’ta match-making sistemi yine Standard Format destesi kullanan oyuncularla olacak. Standard Format, Arena, Adventure ve Practice’e etki etmeyecek. Friendly Challenge, Ranked ve Casual Play‘de geçerli olacak. Bu deneyim bize şunları sunuyor;

  • Daha dinamik ve dengeli bir meta.
  • Kısıtlanmış kartların yeni gelen kartlar üzerinde daha büyük bir etkisinin olması
  • Heyecan verici yeni kart tasarımlarında tasarımcılara daha fazla esneklik sağlanması
  • Yeni oyuncuların var olan oyunculara daha hızlı yetişebilmesi

Şimdiki kullandığımız oyun formatının yeni adı ise Wild. Wild Format da aynı şimdi olduğu gibi bugüne kadar çıkmış tüm kartlar kullanılarak oluşturulabilen destelerin kullanıldığı oyun formatı. İster Standard Format’ta ister Wild Format’ta oynayın. Günlük görevleri yapma, Altın kazanma, Karakter seviyesi arttırma gibi tüm günlük işleri her iki formatta da yapabilir durumda olacaksınız. Sadece match-making sistemi ilgili format içerisinde olacak.

Ranklar

Standard Format ve Wild Format canlıya çıktığı andan itibaren şu anki rankiniz her iki oyun formatına da aynen aktarılmış olacak. Diyelim ki Rank 5 iseniz Formatlar oyunda aktif hale gelince hem Standard Format hem de Wild Format’ta Rank 5 olacaksınız. Aktarım yapıldıktan sonra her oyun formatının rank’ı kendisine ait olacak. Standard Format’ta aldığınız rank Wild’a etki etmeyecek. Sezon sonu ödülleri her iki format’ın hangisinde en yüksek olduğunuza göre belirlenerek verilecek. Standard Format’ta Legend olduktan sonra Wild Format’ta da legend olmayı deneyebilirsiniz.

Diğer Değişiklikler

  • Basic ve Classic kartlara toplu bir düzenleme kapıda. Oyunun Standard formatının daha dengeli bir meta sunması için bir çok karta düzenleme yapılacağı belirtildi.
  • Daha fazla oyun formatı yanında daha fazla deck slot’u demek oluyor. Onun da müjdesi geldi. Deck slotlarımızın sayısı 9’dan 18’e çıkıyor.
  • Standard Format’a dahil edilmeyen adventure ve expansionlar artık direk olarak Shop’tan alınabilir durumda olmayacaklar. Bu karta sahip olmak isteyen oyuncular bu kartları sadece crafting sistemi ile arcane dust kullanarak temin edebilecekler.
  • Eğer bir adventure’ın herhangi bir kanadına başlayıp bitiremediyseniz, Standard Format aktif olduktan sonra kalan kanatları alabileceksiniz, eğer adventure’a hiç başlamamış durumdaysanız o adventure’daki kartları sadece craftlayabileceksiniz.
  • Oyunlardaki tüm random effectler, discover mekanikleri ilgili format üzerinden çalışacak. Mesela Standard Formatta yere Dark Peddler attıktan sonra seçeceğiniz 1 cost-minion sadece Standard Format’ın izin verdiği kart setleri arasından gelecek. Unstable Portal’dan gelen random minion da mesela aynı şekilde çalışacak.
  • 2016 Hearthstone Dünya Şampiyonası Standard Format üzerinden yapılacak.