Geçtiğimiz günlerde Hearthstone Oyun Tasarımcısı Ben Brode, oyundaki tutarlılık (consistency) konusunda kısa bir konuşma yaptı. Konuşmayı aşağıdaki izleyebilirsiniz.

Konuşmanın ana hatları şu şekildeydi.

Oyunda mevcut olan bazı ufak tutarsızlıkların farkında olduklarını fakat bu tutarsızlıkların fiziksel kart oyunlarındaki önemine nazaran dijital kart oyunlarında biraz daha göz ardı edilebilir olduğunu belirtti. Ysera kartındaki draw Dream Card yazısı bunun en güzel örneği olduğunu belirtiyor. Fiziksel kart oyununda bu rüya kartı oluşturulamaz ama dijital kart oyunlarında bu esnekliğin sağlanabilir olduğunu belirtiyor.

Verdiği örnek ise druid kartları olan Druid of the Claw (DotC) ve Ancient of War (AoW). İkisinin de textinde neredeyse aynı şey yazmasına rağmen uygulamada mekanik farkı var. DotC kartında “Choose One: Charge or +2 health and taunt” AoW kartında ise “Choose One: +5 Attack or +5 Health and taunt” yazıyor. Fakat taunt olmayı seçmiş iki minion’a da silence atıldığında AoW kartında seçimden önceki tauntsuz 5-5’lik haline dönüşürken, DotC’da transform olmuş beast’in 4-6 hali korunurken sadece taunt gidiyor. Bu da kart yazısı neredeyse aynı olan iki karta atılan silenceların tutarsız olduğunu gösteriyor.

Ben Brode kendini bu konuda şöyle savunabiliyor; oyun dijital bir kart oyunu olduğu için AoW’un healthindeki yeşil renklendirmeden bu minion’ın health buff kazandığını anlayabilir, silence atmadan önce karta mouse-over yaparak hangi statlara dönüşebileceğini görebilirsiniz diyor. Bu da oyunu oynarken en azından silence atılacak minion’daki tutarsızlığı rakibe hissetirmiyor.

Ayrıca bu kafa karışıklığını ve tutarsızlığı gidermek için ileride çıkardıkları kartlarda Choose One: mekanikleri daha açıklayıcı belirttiklerini de söylemiş. Örneğin Druid of The Flame kart yazısında artık, “Choose One: Transform into a 2-5 or 5-2 minion.” yazıyor. Halbuki DotC ve AoW kartlarındaki yazım stili kullanılsaydı bunun yerine “Choose One: +3 attack or +3 health” de yazılabilirdi. Ama artık anlıyoruz ki transform olan bu minion’ın baz statları 2-5 veya 5-2 silence attığımızda 2-2’ye dönüşmeyecek.

Bu kart yazısı tutarsızlığına ait en güncel örneklerden biri ise Brann Bronzebeard‘in Echoing ooze‘da çalışmaması. Brann Bronzebeard kart metnine baktığımızda Battlecry efektlerinin çift tetiklendiği belirtiliyor. Dolayısıyla mantıken Brann sahadayken atılan echoing ooze’dan çift kopya bekliyoruz. Fakat çift kopya gelmiyor. Twitter’da bu durumun bug olup olmadığı sorulduğunda Ben Brode’un cevabı da hayli ilginç.

ben_brode

Ben Brode’un bu konuya bu kadar ilginç olarak yaklaşmasının da bir nedeni var. Echoing Ooze Battlecry efekti turn sonunda tam anlamıyla aktiflendiğinden aslında diğer Battlecry efektlerinden farklı olarak ilk ooze’un üzerinde bu kopyalama işlemi bir durum (state) tutuyor. Bu state‘i tutması echoing ooze’u kopyalamadan üzerine buff verilmesini sağlamak için oluşturulan bir mekanik. Brann ise bu battlecry efektini çift tetiklediği için bir minion üzerine atılmış divine shield‘a bir divine shield daha atmak gibi hiç bir etki göstermiyor. İşin tutarsızlık ile ilgili kısmı ise burada açığa çıkıyor. Echoing Ooze’un bu mekaniği kart metninden anlaşılamıyor. Bu da Brann’ın tutarsız çalıştığını düşündürtüyor.

Konuyla ilgili yorumlarıma gelince;

Bence Hearthstone oyunundaki kart yazılarının kesinlikle ama kesinlikle tutarlı olması gerekir. Oyunun dijital olması bir yana oyuna yeni başlayan oyuncuların kart yazısında yazanı oyundaki deneyimli biri ile aynı şekilde anlamasının sağlanması gerekir. Daha önce belirttiğimiz gibi DotC ve AoW örneklerinde silence atacak rakip oyuncu aradaki farkı görebiliyor olabilir ama onu ilk defa oynayacak bir oyuncu için aynı kart yazısı ile yazılmış bu iki kartta silence farklı davranıldığını bilmemesi kabul edilebilir değil bana kalırsa. DotC kartındaki yazı “Choose one: Charge or Transform to a 4-6 and taunt” olarak değiştirilmesiyle başlanabilir.

Öte yandan fiziksel kart oyunu ile dijital kart oyunu arasındaki farkları kullanarak daha interaktif özellikler konulmasına karşı değilim ama her konan özelliğin classic set ve basic setteki kartlarla ve bunların da kendi içlerinde tutarlılığının sağlanması gerekir. Bu yönde düşünülüyor olmalı ki yavaş yavaş her çıkan kartın kart yazıları da eskiye oranla daha ayrıntılı ve açıklayıcı oluyor.

Önümüzdeki günlerde Blizzard’ın bu konu üzerinde daha detaylı çalışacağını düşünüyorum.