Mercy’nin olmadığı bir rekabetçi maç bulmak neredeyse imkansız. İsviçreli destek rolü karakteri, turnuvalarda %81-99 arası seçiliyor ve hem normal hem de rekabetçi oyunlarda en çok tercih edilen 3. karakter oluyor. Çoğu insan bu kadar popüler olmasını takımda healer zorunluluğu olmasına bağlıyor ama ultisinin oyunun kaderini birden nasıl değiştirebileceğini bilmiyorlar.

Mercy’nin Güçleri

Mercy’yi kendi sınıfının en üst sıralarında tutan birkaç özelliği var. Oyundaki hiçbir destek karakteri Mercy’nin tek hedef healının önüne kimse geçemiyor. Zenyatta’nın 30 HP/s, Lucio’nun 12.5 HP/s ile Mercy 50 Hp/s ile en üst sırada duruyor. Ama şunu göz ardı etmemek gerek, Lucio bütün takım bir arada olduğu zaman alan heal yaptığı için Mercy’den çok daha fazla heal yapıyor.

Mercy, diğer destek karakterlerine göre daha fazla manevra kabiliyetine sahip. Havada uzun süre boyunca kalabiyor ve takım arkadaşlarının üzerinde 2 saniyede bir gibi çok kısa bir sürede tekrar tekrar atlayabiliyor. Ayrıca takım arkadaşlarının verdiği hasarı yükseltebiliyor ki bu Pharah ve Soldier: 76 gibi karakterlerde çok işe yarıyor. Ayrıca Pharah ile birlikte çok korkutucu bir hava saldırı takımı olabiliyorlar.

Ultisi dışında bütün özelliklerine baktığımıza göre şimdi oyundaki en güçlü özelliklerden birine gelelim.

HEROES NEVER DIE!

Mercy’nin ultisi kuşkusuz oyundaki en güçlü ultilerden biri. Şöyle düşünün; rakip takımdan Mercy hariç geri kalan 5 kişiyi öldürdünüz ve payload’u bir süre boyunca rahat rahat götürmeyi planlıyorsunuz ama şöyle bir ses kulaklarınızı çınlatıyor: HEROES NEVER DIE! Ve öldürdüğünüz o 5 kişi tekrar karşınızda beliriyor. Kulağa ne kadar sinir bozucu geliyor dimi?.

Mercy’de ulti kullanacağınız zaman akılda tutulması gereken şeylerden biri ölen takım arkadaşlarınızın birbirine yakın olarak ölmüş olmasıdır. Aksi takdirde herkesi aynı anda kaldıramayabilirsiniz.

İkinci durum ise en önemlisi, Ulti avantajı. Eğer ilk noktada sizin takımınız çok hızlı bir şekilde fazla hasar veremeden öldüyse ve çok fazla ulti dolduramadıysa takımınızı kaldırmak çok mantıklı bir hareket gibi durmuyor. Ancak eğer ultinizi kullandığınızda sayı olarak üstün kalacaksanız ve/veya takımınızın ultisi var ve gerekli hasarı verebilecekseniz o zaman kaldırmanız çok daha avantajlı olacaktır.

Ulti avantajı tam olarak iki taraflı bir bozuk para gibi. Eğer rakip takım bütün ultilerini kullanıp siz hariç geri kalan 5 kişiyi öldürdüyse orada ultiyi kullanmak ve sizin takımınızın lehine o çatışmayı tekrar başlatmak için güzel bir an olacak. Karşı takımın ultisi olmadığı için olabildiğince dikkatli oynamaya çalışacaklar ve siz biraz daha avantajlı olacaksınız.

Yukarıdaki videoda Cloud9 Reinhardt ve Pharah öldükden çok kısa bir süre sonra Mercy ultisini kullanıyor ve çatışmayı kendi lehine çeviriyor. Soldier: 76, Reinhardt, Roadhog ve Pharah ultilerini güzel bir kombinasyonla kullanarak karşı takımı komple öldürüp kolay bir zafer kazanıyorlar.

Tabii ki de bazı esnelemer yapılabilir. Eğer siz defanstaysanız ve karşı takım bölge kontrolünü eline aldığı zaman maçı kaybedeceksiniz o zaman ultinizi size en uygun zamanda kullanmanız daha iyi olabilirç Bu durum genellikle “Sudden Death” modunda gerçekleşiyor.

Neredeyse her takımda Mercy olacağı gerçeğini aklınızdan çıkarmayın ve bir harekete geçeceğiniz zaman Mercy’nin yapabilecekleri aklınızın bir köşesinde dursun.

Yukarıda yazılanlar aslında tek bir duruma çıkıyor. Güzael bir ultiyle oyunu kazanabilirsiniz ama kötü bir ultiyle de kaybedebilirsiniz. Mercy doğru ellerdeyken çok güçlü olabiliyor ve oyunu tek başına çevirebiliyor. Her Overwatch oyuncusu kendi limitlerini bilmeli ve ona göre oynamalı. Her profesyonel size şunu söyleyecektir. Mercy’ye odaklanın gerisi kolay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz