B: Takımım Nasıl Bir Kompozisyona Sahip

Yüksek seviye oyunlarda takım kompozisyonu ayarlanırken dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise takımın hangi temel oyun stratejisine göre kurulduğunu anlamaktır. Bu durumda bahsedebileceğimi 4 temel takım kompozisyonu bulunmaktadır. Poke, Dive, Wombo Combo ve Siege. Bu 4 kompozisyon da birbirinden farklı özelliklere ve oyun stratejisine sahiptir. Ayrıca 4’ü de farklı herolar ve farklı yaklaşımlar gerektirmektedir.

 

Poke kompozisyon temel saldırılarını ve özelliklerini rakip takım ile araya güvenli bir mesafe koyarak yapabilen herolara odaklanmış, rakibi uzaktan rahatsız edebilen ve hasara verebilen herolar seçilerek oluşturulan bir kompozisyondur. En fazla kullanılan, en standart kompozisyon denilebilir. Bu kompozisyonun en kritik noktası tank seçimidir. Rakip takımı ayıklayacak, dağıtacak ve kendi takımında bulunan kırılgan herolardan uzak tutabilecek kapasiteye sahip tanklar seçilmelidir. E.T.C. ve Diablo bu tip tanklara verilebilecek ilk örneklerdendir. Wandering Keg ile oynayan bir Chen seçimi de rakip için beklenmedik bir tercih olabilir.

Örnek Setup:
Diablo
Malfurion
Kael’thas
Jaina
Zagara

 

Dive kompozisyonu ise güçlü initiation özellikleri olan, rakibin kırılgan ama tehlikeli herolarına savaş sırasında hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşıp aradan çıkarabilecek yetenekleri bulunduran heroların seçimine odaklanmış bir kompozisyondur.  Illidan, Sonya, Anub’Arak ve E.T.C. akla gelebilecek ilk dive herolarıdır. Blood for Blood talentına ulaşabilen herhangi bir hero dive kompozisyonu içerisinde kullanılabilir. Bunların yanı sıra bu kompozisyonda bulunması gereken diğer özellik ise burst damage’dır. Nova ve Zeratul gibi dikkatler üzerinde değilken bir anda çok yüksek hasarlar çıkarabilen herolar bu kompozisyonda iyi iş yaparlar. Ayrıca burst healing’i olan ve ön tarafa girip sağ çıkabilecek güçlü support heroları da bu kompozisyon içerisinde bulunması gereken bir başka etmendir.

Örnek Setup:
Tyrael
Rehgar
Valla
Illidan
Zeratul

Wombo Combo kompozisyonu güçlü alan etkisi ve hasarı içeren özellikleri bulunduran herolar üzerine yoğunlaşmış kompozisyonlar için kullanılan terimdir. Stratejisi rakip takımı hazırlıksız yakalayıp hızlı ve etkili bir şekilde tüm ağır alan etkisi yeteneklerini kullanıp rakip takımın tamamını ya da büyük bir kısmını hızlı bir şekilde etkisiz hale getirmek üzerine yapılandırılmıştır. Wombo Combo kompozisyonu oyundaki en efektif ve eğlenceli kompozisyon olabilir fakat aynı zamanda üst düzey zamanlama ve koordinasyon gerektirmektedir. Kesinlikle ve kesinlikle oyuncular arasında sesli iletişimin olmazsa olmaz denebileceği bir kompozisyondur. Alan etkisi veren hasar ve kontrol özellikleri bulunduran her hero combo wombo kompozisyonlarında kullanılabilir.

Örnek Setup:
E.T.C.
Uther
Falstad
Nova
Gazlowe

 

Siege kompozisyonu ise temelde tüm koridorlarda çok yüksek koridor hakimiyeti elde edip, agresif ve hızlı bir şekilde oyunu bitirmeye yönelik bir strateji benimseyen kompozisyonlardır. Hızlı ve güçlü bir şekilde koridoru ittirerek rakip kuleleri ve fortları hızlıca indirirken rakibi defansif oynamaya zorlar. Bu kompozisyonun en yumuşak karnı takım savaşlarında diğer kompozisyonlara karşı yeterince güçlü cevap verememesidir. Bunun önüne geçmek için ise siege kompozisyonu kullanan bir takımın rakip takımdan her an en az 2 3 seviye üstte olmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Azmodan, Sylvanas, Zagara, Murky, Sgt. Hammer, Lost Vikings gibi specialistler üzerine odaklanmış bir kompozisyondur. Bunlara ek olarak güçlü koridor hakimiyeti olan tanklar ve supportlar da bu kompozisyona eklenmelidir. Map içinde hızlı ve efektif bir şekilde hareket edebilme bu kompozisyonun olmazsa olmazıdır. Takım savaşları bu kompozisyon için sıkıntı yarattığından, hızlıca koridor değiştirip her koridorda baskı yaratmak ve bu arada takım savaşlarından uzak durabilmek için yüksek derecede hareketlilik en üst düzeyde tutulmalıdır.

Örnek Setup:
Diablo
Rehgar
Sylvanas
Zagara
Lost Vikings

 

Not: Örnek setupları adı üstünde örnek olarak verdim. “Oraya Diablo değil de Tyrael gelse çok daha süpersonik olur, adamların kafası kopar”, “bence Nova çok daha iyi bir nuker”, “la o wombo combo’da Gazlowe’un işi ne, oraya bi Jaina koysan ne biçim patlatır, dümdüz eder” gibi yaklaşımlarda ve eleştirilerde bulunmamanızı rica ediyorum. Orada verilen örnekler, konuya yabancı olan okuyucular daha iyi kavrasın diye verilmiş örnekler. Zaten bu değişiklikler hakkında konuşabilecek kadar bilgi sahibiyseniz yazının bu kısmı sizin için çok da gerekli değil, canınızı yerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here