Bu sefer ise Türkiye’nin tanınmış CS:GO oyuncularından biri ile röportaj yapalım diye düşünürken, bu röportajı Balkan Challenge #1 turnuvasını birincilik ile tamamlayan takımın kaptanı Berker “Gandhi” Kubat ile yapmaya karar verdik. Dijital Sporlar adına Berk bu röportajı gerçekleştirdi. Bakalım şampiyon bize neler anlatmış…

Berk Sözüer : Her şeyden önce tebrik ederek başlamak istiyorum. Balkan Challenge #1 turnuvasını namağlup bir şekilde birinci tamamladınız. Bizim için turnuvanın kısa bir değerlendirmesini yapabilir misin?

Berker Kubat : Öncelikle teşekkür ederim. Balkan Challenge #1 bizim için güzel bir tecrübe oldu. İlk olarak turnuvanın elemelerine katıldık, elemelerde ilk 4’e kalarak main turnuvada yer alma hakkını kazandık. Bu turnuva gelecekte düzenlenecek olan Balkan turnuvaları adına bizim için önemli bir referans oldu. Turnuva boyunca full focus oynadık ve şampiyon olmayı başardık. Gerçekten son zamanlarda oynadığım en keyifli online turnuvalardan biriydi. Turnuva boyunca bizi destekleyenlere çok teşekkür ediyorum.

Berk Sözüer : Bize kendinden bahseder misin? Kaç yaşında başladın, öğrenciliğine devam ediyor musun, hangi kulüplerde oynadın, yakaladığın en büyük başarı ne oldu?

Berker Kubat : Tabii, Berker Kubat, 22 yaşındayım. 7-8 yaşlarında abimin teşviğiyle CS oynamaya başladım. Önlisans Elektronik Teknolojisi bölümünü bitirdikten sonra açıköğretime geçiş yaptım. Daha önce West Side, AdeksGC, Dark Passage, HWA ve Team11 kulüplerinde yer aldım. Şu anda Death Trap kadrosunda kaptanlık yapıyorum, ayrıca in-game leader pozisyonunda yer alıyorum. Şu ana kadar elde ettiğim en büyük başarı HWA kulübüyle birlikte Kıbrıs’da 1. olmamızdı sanırım. (Kıbrıs mükemmel bir yer, gidin bence.)

Berk Sözüer : Şu an Death Trap’tesin ve geçtiğimiz turnuvada 5. oyuncu olarak farklı 2 oyuncu gördük.Peki bu 5. oyuncunun belirsizliği takım içi rollerini nasıl etkiliyor?

Berker Kubat : Evet, bir süredir 5. Oyuncu konusunda herhangi bir netlik yok. Çünkü Türkiye’de bizim takım yapımıza uygun bir oyuncu bulmak bayağı zor görünüyor. Ülkemizde CS genel olarak plansız, rastgele oynandığı için bizimle oynamaya çalışan çoğu oyuncu sisteme ayak uyduramıyor. Bu nedenle Deathtrap olarak çok dikkatli bir seçim yapmamız lazım, bu kadroya gelecek olan 5. Oyuncu adam vurmaya odaklı olursa istediğimiz başarıyı elde edemeyebiliriz. Şu an bu kadroya “support” rolünde oynayabilecek bir oyuncu lazım, biz de arayışımıza devam ediyoruz.

Berk Sözüer : Peki bu turnuvada en zorlandığınız maç hangisi oldu?

Berker Kubat : Genel olarak tüm rakiplere karşı rahat bir oyun sergiledik fakat PIXEL takımı ile oynadığımız karşılaşmalar diğer rakiplere göre daha zorlu geçti diyebilirim.

Berk Sözüer : Çok merak ettiğim bir şey var. Yarı final karşılaşmasında de_train haritasında T tarafında rakibinize muazzam bir üstünlük sağladınız. CT tarafının daha avantajlı olduğu söylenen bu haritada, aynısını Flipsid3’a karşı da yapmıştınız. Bu haritaya çok mu çalışıyorsunuz? Nedir bunun sırrı?

Berker Kubat : Biz takım olarak ‘avantajlı taraf’ mantığına çok fazla önem vermiyoruz. Bu yüzden T tarafında da istediğimiz oyunu oynayabiliyoruz, rakibin agresif oyunundan etkilenmemeye çalışıyoruz. FlipSid3 takımı da aynı şekilde bizim T tarafında çok zayıf kalacağımızı, CT üstünlüğünü durduramayacağımızı düşünmüştü. Biz de bu zaaflarını en iyi şekilde kullanmıştık. Balkan Challenge #1’de de aynı senaryo oldu. Belirli bir oyun planımız var fakat bir noktadan sonra haritayı çok çalışmak da bir ayrıcalık sağlamıyor, mental açıdan da güçlü olmak gerek.

12669416_1063070710402188_5807870832159412924_n

Berk Sözüer : Avrupa arenasını yakından takip ediyorsun biliyoruz, desteklediğin bir takım var mı?

Berker Kubat : Genelde insanlar fnatic gibi sürekli şampiyon olan takımları destekliyorlar. Ben de tam tersine, sürekli şampiyon olamayan fakat potansiyeli olan takımları desteklemeyi seviyorum. NiPLuminosity, Tempo Storm ve Virtus.pro bunlara örnek olabilir.

Berk Sözüer : Yakın tarihlerde yer alacağınız başka turnuvalar var mı?

Berker Kubat : Yakın tarihlerde yer alacağımız bir turnuva yok. Fakat ESL Major League ve CEVO Main League’de mücadelemize devam ediyoruz. Ligler dışında önümüzde büyük bir hedef var fakat bunu açıklamak için biraz erken.

Berk Sözüer : Beraber oynadığın en yetenekli oyuncu kim?

Berker Kubat : Elbette XANTARES 🙂

Berk Sözüer : Son soru olarak şunu sormak istiyorum. Sence gerçek başarı nedir ve buna nasıl ulaşılır?

Berker Kubat : Galiba inanmaktan vazgeçmemek gerçek bir başarıdır. Galibiyeti söke söke alacağınıza inanmak gerçek bir başarıdır. Bu başarıya ise yalnızca planlı bir çalışmayla ulaşılabilir.

Berk Sözüer : Merak edenler için crosshair’ını ve ekipmanlarını bizimle paylaşır mısın?

Berker Kubat :

Crosshair: cl_crosshairsize 4;
cl_crosshairgap -2;
cl_crosshaircolor 4;
cl_crosshairthickness 1;
cl_crosshairstyle 4

Genelde bu ayarlarla oynuyorum fakat beni takip edenler sık sık crosshair değiştirdiğimi biliyordur.

Ekipmanlarım da şu şekilde:

Mouse: Zowie EC2-A (400dpi 1000hertz)

Mousepad: SteelSeries QcK+ Heavy

Kulaklık: SteelSeries Siberia CS: GO Edition

Klavye: SteelSeries 7G

Çözünürlük : 800×600 blackbars