63 kişinin katılımı ile gerçekleşen Logitech G Hearthstone Grand Prix‘in çeyrek final, yarı final ve final maçları geçtiğimiz pazar Forum İstanbul Media Markt‘ta yapıldı. Çok güzel karşılaşmalara ev sahipliği yapan organizasyonda metada sıklıkla kullanılan destelerin yanı sıra bazı sürpriz deste ve varyasyonları da gördük. Özellikle final maçı, turnuvanın finaline yakışır ölçüde çekişmeli ve zevkli geçti.

DP.Posthum ve Zone.Berserkci arasında oynanan final maçı Bo5 formatında yapıldı ve 2-2’lik büyük bir çekişmenin yaşandığı final maçının ardından şampiyon olan isim ise Bersekci oldu. Final maçlarını kısaca analiz edersek;

Posthum, beklenenin aksine final için getirdiği 3 deste de aggro‘ya yönelik atak destelerdi. Zoo Warlock, Secret Paladin ve Face Shaman desteleri ile finale katılan Posthum’a; rakibi Berserkci Tempo Mage, Maly Lock , Ramp Druid desteleri ile karşılık verdi.

İlk maç, Zoo Warlock ile Tempo Mage arasında oynandı. İlk maçın kırılma anı, Posthum’un Berserkci’nin oynadığı counterspell secret’ının etrafından oynamadan board kontrolünü imp-losion ile sağlamaya çalışması oldu. Efektif bir mirror-entity oyunu oynayamadığı için biraz risk alan Posthum oyunun sonuna kadar board kontrolünde istediği agresifliği gösteremeyince Ragnaros varyasyonlu Tempo Mage destesi ile Berserkci ilk maçında rahat bir galibiyet aldı.

logitech g grand prix

İkinci maça Posthum Secret Paladin destesi, Berserkci ise destesini değiştirerek Maly Warlock ile çıktı. Daha ilk turlardan itibaren sert bir açılış ile başlayan Posthum, çift Secretkeeper ve erken Coghammer açılışı ile edindiği divine shield sayesinde kontrolü ele alarak rakibine karşı üstünlük elde etti. Her geçen turda boarda daha kalıcı minionlar koyarak board avantajını elde eden Posthum, oyunun ortalarında yüze gitmek yerine minion takaslama tercihlerinde oyundaki avantajını kaybediyor gibi olsa da rakibi Berserkci’ye fırsat vermedi ve skor 1-1‘lik eşitliğe geldi.

Üçüncü maç bir Warlock kapışmasına sahne oldu. İlk maçında Tempo Mage’e boyun eğmek zorunda kalan Zoo Warlock destesi ile üçüncü maçına çıkan Posthum, oyunun ortalarında Brann Bronzebeard kartından aldığı inanılmaz valuelarla oyunun kaderini kendi lehine değiştirdi. Berserkci’nin oynadığı Emperor Tharussian destesindeki tüm burst damage’leri mana efektif yapmasına rağmen eline bir türlü Malygos çekemediği için (hatta Malygos bir turn geç geldiği için) lethal hesapları şaştı ve üstün bir oyundan sonra Posthum ikinci galibiyetini aldı.

Dördüncü maça, Posthum kalan son decki Face Shaman ile çıkarken Berserkci, Ramp Druid decki ile çıktı. Kağıt üzerinde Face Shaman’ın bu karşılaşmada Druid üzerinde bir avantajı olmasına rağmen Posthum istediği kartlar eline gelmediği için kötü bir başlangıç yaptı. Hem istediği baskıyı erkenden hissettiremediği için hem de manalarını efektif kullanamadığı için 4. manada board’u güçlü bir şekilde elinde bulunduran Berserkci karşısında, minion tradelere gitmek zorunda kaldı. 8. manada elinde druid combosu bulunan rakibine yenilerek durum 2-2 oldu.

Ve final karşılaşmalarının son maçında Face Shaman ile Maly Lock karşı karşıya geldi. 4. maçta yaşadığı şanssızlığın aksine ilk iki turn’de iyi bir başlangıç yapan Posthum rakibi üzerinde baskı kurmaya çalıştı. 3. turn’de elinde coin tutan Berserkci’nin Hellfire atabilmesi etrafından oynamayıp Spirit Wolf tercihi yapması ile gelen board clear’a erken cevap verememesi maçın kaderini belirledi. Dragon tauntu ile rakibin hasarını kesen Berserkci, Posthum’un elinde tuttuğu iki Doomhammer olmasına rağmen, Rockbiter Weapon’ı Doomhammersız kullanmak zorunda bırakması da Berserkci için büyük bir avantaj sağladı ve skoru 3-2‘ye getirip şampiyonluğunu ilan etti.

Turnuvada emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımıza, Hüseyin “Theodoric” Güven hocaya, Tuna “Pintipanda” Akşen’e, HWA Gaming oyuncusu Cankut “Stahpitblizz” İşsever’e, Logitech G Türkiye‘ye ve katılan tüm oyunculara emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Güzel bir turnuvayı  daha geride bırakmış olduk…

Maçı izlemek isteyen arkadaşlar aşağıdan yayının tekrarını izleyebilirler. (06.42.00’da başlamaktadır.)

Watch live video from Multiplayer on www.twitch.tv